Prezydent z komandosami w jednostce Formoza

i

Autor: ABR Prezydent z komandosami w jednostce Formoza

Płetwonurkowie ćwiczyli manewr abordażu

Prezydent Duda odwiedził komandosów Formozy. To oni ochraniają nasze wybrzeże oraz gazociąg Baltic Pipe

2022-11-30 16:56

Prezydent Andrzej Duda obserwował ćwiczenia morskich komandosów z legendarnej jednostki Formoza. Podczas ćwiczeń odznaczył żołnierzy, którzy brali udział w misjach na Morzu Śródziemnym i w Afganistanie - poinformowała w mediach społecznościowych Kancelaria Prezydenta.

Prezydent w jednostce Formoza

O wizycie prezydenta w bazie Formozy poinformowały we wpisach na Twitterze w środę BBN oraz Kancelaria Prezydenta. Jak podkreślono, Formoza to jednostka, która odpowiedzialna jest za ochronę infrastruktury krytycznej na morzu i wybrzeżu - w tym portów, terminali gazowych i naftowych oraz gazociągów jak Baltic Pipe.

Trwają dostawy zestawów Piorun dla wojska. "To nie ostatnia dostawa zaplanowana w tym roku"

Jak czytamy we wpisie, podczas spotkania z żołnierzami prezydent wręczył odznaczenia tym komandosom, którzy brali udział w działaniach Formozy na Morzu Śródziemnym oraz w Afganistanie. Do wpisów dołączone krótkie nagrania z wizyty prezydenta; jedno z nich przedstawia ćwiczenie komandosów polegające na abordażu statku przemytniczego.

Legendarni specjalsi

Jednostka Wojskowa Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego stanowi część Wojsk Specjalnych. Powstała w 2007 roku, swoją siedzibę ma w Gdyni. W jej skład wchodzą komandosi wyszkoleni specjalnie do działań na morzu. Formoza brała udział w działaniach m.in. Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, PKW w Zatoce Perskiej, a także na Morzu Śródziemnym, gdzie zadaniem żołnierzy było przeciwdziałanie przemytowi i handlu ludźmi, a także zapobieganie łamaniu embarga na dostawy borni do Libii.

Ukraina dołączy do NATO? Jens Stoltenberg podał warunek

Mateusz Lachowski: "100 tys. żołnierzy czeka już na dużą ofensywę ukraińską. Ta ofensywa może zmienić losy tej wojny" [Raport Złotorowicza]
Sonda
Czy widziałeś kiedyś na żywo ćwiczenia wojskowe?