Andrzej Duda, Rishi Sunak

i

Autor: AP

Polityczne spotkanie

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem. O czym rozmawiali?

2023-02-16 17:07

Andrzej Duda spotkał się z Rishim Sunakiem w Wielkiej Brytanii. Polityczni przywódcy rozmawiali o obronności, bezpieczeństwie energetycznym oraz wsparciu Ukrainy. "Będziemy pogłębiać współpracę i partnerstwo" - podkreślił na początku spotkania szef brytyjskiego rządu.

Zapowiadając swą wizytę nad Tamizą i spotkanie z premierem Sunakiem prezydent RP powiedział, że poruszy z nim wszystkie kwestie sojusznicze, w tym problem wsparcia dla Ukrainy. "Dokonamy też pewnego podsumowania działań z panem premierem Sunakiem, które do tej pory były realizowane; będziemy mówili o tym co w przyszłości" - mówił Duda.

Spotkanie politycznych przywódców. "Będziemy pogłębiać współpracę i partnerstwo"

Na początku spotkania premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak wskazywał, że z prezydentem Dudą będzie rozmawiał o tym, co jeszcze można zrobić, żeby Ukraina zwyciężyła wojnę.

Wśród tematów wymienił także obronność, handel i bezpieczeństwo energetyczne. "Będziemy pogłębiać współpracę i partnerstwo" - dodał.

"Cieszę się, że mogliśmy ostatnio ogłosić przedłużenie stacjonowania systemu Sky Sabre w Polsce" - powiedział Sunak, wskazując, że Polska znacząco przyczynia się do bezpieczeństwa regionu.

Wsparcie Ukrainy, bezpieczeństwo energetyczne i obronność

Prezydent Andrzej Duda podziękował Sunakowi za jasne i zdecydowane wsparcie Ukrainy, a także "istotny udział w zwiększaniu naszego bezpieczeństwa". "System Sky Sabre, który stacjonuje w Polsce, chroni nasze niebo. To dla nas bardzo istotne, jestem za to bardzo wdzięczny, a także za obecność brytyjskich żołnierzy na terytorium Polski" - mówił Duda.

Wśród tematów rozmów - obok bezpieczeństwa - wymienił także kwestie wsparcia Ukrainy.

Prezydent Andrzej Duda w Londynie. Spotkanie z królem Karolem III w piątek

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Londynie złożył w czwartek wieniec pod Polish Air Force Memorial. 

Polish Air Force Memorial to pomnik usytuowany w zachodnim Londynie, wzniesiony by uczcić pamięć lotników polskich walczących po stronie aliantów podczas II wojny światowej. Pomnik wzniesiony został z inicjatywy polskiego stowarzyszenia Polish Air Force Association, a odsłonięty w 1948 roku koło bazy RAF Northolt.

W piątek 17 lutego 2023 roku w Pałacu Buckingham Andrzej Duda spotka się z królem Karolem III.

Sonda
Czy Andrzej Duda jest dobrym prezydentem?
Express Biedrzyckiej - Paweł KOWAL