Katastrofa smoleńska

i

Autor: Wikipedia

Katastrofa smoleńska

Były prezydent Ukrainy o katastrofie w Smoleńsku. "Jestem przekonany, że Lecha Kaczyńskiego zabili Rosjanie"

2023-01-30 19:49

W wywiadzie dla ukraińskiego portalu Gordonua.com były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko wyraził przekonanie, że byłego prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego zabili Rosjanie. Ocenił również, że Polacy nie docenili byłego szefa swojego państwa.

W. Juszczenko o Smoleńsku. "Jestem przekonany, że Kaczyńskiego zabili Rosjanie"

Juszczenko, który sprawował urząd prezydencki w latach 2005-2010, rozmawiał z szefem portalu Dmytrem Gordonem. Na jego pytanie: "czy Kaczyńskiego zabili Rosjanie" Juszczenko odpowiedział: "jestem o tym przekonany".

"Jestem o tym przekonany. A propos, byłem niedawno na jego grobie. Wydaje mi się, że Polacy go nie docenili. To światły prezydent, który zawsze patrzył ponad horyzont" – powiedział b. prezydent Ukrainy.

Były prezydent Ukrainy o spotkaniach z Lechem Kaczyńskim

Juszczenko wspomina, że spotykał się z Lechem Kaczyńskim ponad 30 razy i zawsze rozmawiał z nim o miejscu Polski, Ukrainy oraz innych państw regionu w przyszłości Europy.

"(…) Dla niego bardzo ważne było polskie przywództwo w Europie wschodniej. I dlatego to, co nazywane było adwokaturą Ukrainy robił w jednym celu: rozpoczynamy od adwokata, ale rozmawiamy o formule geopolitycznej, w której Europa powinna być dostępna dla Ukrainy" – wskazał b. prezydent Ukrainy.

Katastrofa w Smoleńsku

Prezydent prof. Lech Kaczyński i jego żona Maria zginęli – wraz z 94 osobami, wśród nich wieloma wysokimi urzędnikami państwowymi i dowódcami wojskowymi – w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Polska delegacja leciała do Rosji na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Sonda
Czy popierasz organizowanie miesięcznic smoleńskich?
Express Biedrzyckiej - Jacek Karnowski [27.01.2023]
Listen on Spreaker.