Mateusz Morawiecki

i

Autor: Art Service/Super Express Mateusz Morawiecki

Wizyta szefa rządu w Mołdawii

Premier Morawiecki przyjechał do Kiszyniowa. Przed nim ważne spotkania

2023-04-06 10:52

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek rano przybył do Kiszyniowa, gdzie spotka się z premierem Mołdawii Dorinem Receanem oraz z prezydent Maią Sandu. Podczas rozmów poruszana ma być kwestia wsparcia dla tego kraju w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, a także współpraca dwustronna.

To pierwsze oficjalne spotkanie szefów rządów Polski i Mołdawii, po zmianie premiera w tym kraju w lutym tego roku.

"Premier Morawiecki, w trakcie spotkań z premierem Dorinem Receanem, a także z prezydent Maią Sandu, omówi wsparcie Polski w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, której konsekwencje bezpośrednio dotykają stolicę Mołdawii – Kiszyniów. Rozmowy będą dotyczyć także projektów w zakresie współpracy gospodarczej i finansowej. Premier Mateusz Morawicki omówi nasze poparcie dla przyspieszenia procesu integracji Mołdawii z Unią Europejską" - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Problem z ukraińskim zbożem wreszcie rozwiązany? Ważne słowa Morawieckiego i Zełenskiego

Jak zaznaczył, premier Morawiecki oprócz spotkań z władzami Mołdawii, weźmie udział w spotkaniu z organizacjami polonijnymi w Ambasadzie Polski w Kiszyniowie.

Podczas wizyty premier Morawicki złoży wiązankę przed tablicą pamiątkową poświęconą śp. Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu w Bibliotece Polskiej w stolicy Mołdawii. Tablica została odsłonięta w 2010 r. dzięki decyzji ówczesnej rady miasta Kiszyniowa - dodał.

Rzecznik rządu przypomniał, że w kwietniu ubiegłego roku w Warszawie odbyło się spotkanie premiera Morawieckiego z ówczesną premier Mołdawii Natalią Gavrili?ą. "Politycy omówili realizowane i planowane projekty wsparcia mołdawskiej transformacji oraz sytuacji finansów publicznych. Rozmowa dotyczyła również bezpieczeństwa energetycznego i cyberbezpieczeństwa" - dodał Müller.

P. MULLER: PRZEKAZALIŚMY UKRIANIE BROŃ ZA 10 MILIARDÓW ZŁOTYCH
Sonda
Morawiecki czy Kaczyński? Który Twoim zdaniem lepiej nadaje się do kierowania rządem?
Nasi Partnerzy polecają