W środę do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN wpłynęły przekazane przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię odwołania Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego od decyzji marszałka o wygaszeniu im mandatów. Do rozpatrzenia obu spraw w Izbie Pracy wyznaczono składy sędziowskie i terminy posiedzeń niejawnych na 10 stycznia br.
Jednak z czwartkowej informacji prasowej Sądu Najwyższego wynika, że sędzia wyznaczony do sprawy odwołania Maciej Wąsika w Izbie Pracy SN postanowił skierować tę sprawę do Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN.
Potem, jak się okazało, Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uchyliła postanowienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni o wygaszeniu mandatu posła Macieja Wąsika. Wniosek o pozbawienie mandatu Mariusza Kamińskiego wciąż pozostaje w Izbie Pracy SN.
Postanowienia w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatów poselskich posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika z upływem 20 grudnia 2023 r. marszałek Sejmu wydał w czwartek, 21 grudnia. Od tych postanowień marszałka Sejmu przysługuje odwołanie do SN.
20 grudnia, Sąd Okręgowy w Warszawie wydał prawomocny wyrok skazujący byłych szefów CBA Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w związku z tzw. aferą gruntową w 2007 r. W środę kara orzeczona prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika miała być skierowana do wykonania najpóźniej do końca wczorajszego dnia
W czwartek Prokuratura Okręgowa wystąpiła jednak do sądu z wnioskiem o umorzenie postępowania wykonawczego prowadzonego wobec byłych szefów MSWiA, a także wstrzymaniem wykonania kary w związku z zastosowanym prawem łaski.
Mariusz Kamiński oraz Maciej Wąsik usłyszeli wyrok skazujący ich na trzy lata więzienia w marcu 2015 r., ale zostali wówczas ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę. .