Andrzej Duda

i

Autor: Tomasz Radzik/SUPER EXPRESS Andrzej Duda

Wojny na Ukrainie

Polska przekaże MiGi-29 dla Ukrainy? Ważne słowa prezydenta Dudy

2023-03-16 18:02

Prezydent RP po rozmowie z prezydentem Czech Petrem Pavlem poinformował, że w najbliższych dniach Polska przekaże Ukrainie cztery myśliwce MiG-29. Jak dodał Andrzej Duda "pozostałe będą przygotowywane i przekazywane". Na Ukrainę mają trafić maszyny podarowane Polsce od Niemców.

Andrzej Duda potwierdza przekazanie MiG-ów Ukrainie

W ciągu najbliższych dni przekazujemy cztery samoloty w pełnej sprawności, pozostałe są serwisowane, przygotowywane i pewnie będą sukcesywnie przekazywane [..] Taka decyzja została najpierw podjęta przez nas wspólnie na poziomie najwyższych władz krajowych, następnie rząd podjął w tej kwestii specjalną uchwał - powiedział Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Czech.

Jak podkreślał prezydent, są to samoloty przejęte od RFN, które wciąż pozostają sprawne i były wykorzystywane do nadzoru polskiej przestrzeni powietrznej, choć miały to być "ostatnie lata ich funkcjonowania". Dodał także, że Polska ma ich jeszcze kilkanaście sztuk w zasobach. Andrzej Duda podkreślał, że piloci Ukraińscy mogą ją obsługiwać bez żadnego przeszkolenia.

MiG-29 zostanie zastąpiony w Polsce przez koreańskie i amerykańskie samoloty

Prezydent RP zaznaczył, że MiG-29 w Polsce zostanie zastąpiony przez amerykańskie F-35 oraz koreańskie FA-50. Jak z kolei podał premier Mateusz Morawiecki, MiGi zostaną przekazane Ukrainie w przeciągu czterech-sześciu tygodni. 

W latach 2016-2021 Polska miała 32 myśliwce MiG-29. Dwanaście z nich kupiono w 1989 roku od ZSRR, dziesięć Polska otrzymała od Czech w 1995 roku w zamian za 11 śmigłowców W-3 Sokół, a na początku XXI wieku kupiła za symboliczną kwotę jednego euro 22 egzemplarze od Niemiec. Z maszyn od RFN 14 weszło do służby w najlepszym stanie technicznym, trzy zostały później wycofane. 

Rzeszów od roku pomaga Ukraińcom
Sonda
Czy rosyjska inwazja na Ukrainę jest częścią kulturowej walki Wschodu z Zachodem?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany