Szymon Hołownia, Michał Kobosko

i

Autor: EASTNEWS(2)

Trzecia Droga

Polska 2050 chce referendum w sprawie aborcji. Wiceszef partii Hołowni stawia sprawę jasno

2023-08-23 16:30

W pierwszym kroku powinniśmy wrócić do kompromisu aborcyjnego; w drugim kroku powinno dojść do rozpisania referendum w sprawie aborcji - takie jasne stanowisko zaprezentował w środę 23 sierpnia wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko. Czy partia Szymona Hołowni postanowiła tematem aborcji przebić się w wyborczej walce?

Michał Kobosko, pierwszy wiceprzewodniczący Polski 2050 Szymona Hołowni otwiera listę wyborczą do Sejmu Trzeciej Drogi w stolicy oraz innych kandydatów ugrupowania do Sejmu z Warszawy.

Michał Kobosko: Trzeba zmienić prawo w sprawie aborcji

 Jednym z tematów, jaki został poruszony podczas spotkania z dziennikarzami było stanowisko Trzeciej Drogi ws. aborcji. Kobosko Jasno wyraził się w tej sprawie: - My wychodzimy po pierwsze z założenia, że ten obecny stan prawny, jeżeli chodzi o dopuszczalność aborcji, jest nie do utrzymania. Jest ogromnym błędem Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, że doszło do takiego stanu. Jest też błędem tych, którzy podpisali się pod wnioskiem do Trybunału, by tę sprawę rozpatrywał - powiedział.

Trzecia Droga chce zapytać o aborcję w referendum

 W sprawie zmian w prawie o  dopuszczalności aborcji  Kobosko powoływał się na nastroje społeczne, które nie są wg niego jednoznaczne. - Widzimy też sondaże opinii społecznej, jeżeli chodzi o sprawę dopuszczalność aborcji. Te sondaże się zmieniają. Sytuacja jest dość dynamiczna. Jest istotna część Polski, która myśli inaczej o sprawach aborcyjnych, która ma poglądy zdecydowanie bardziej zachowawcze, jeżeli nie powiedzieć, konserwatywne. Dlatego my uważamy, że głos ws. dopuszczalności aborcji, powinni mieć wszyscy Polacy. Nie powinno być sytuacji, w której ta decyzja jest pozostawiona posłom, gdzie, jak wiemy, jest duża przewaga panów nad paniami, średnia wieku jest dość wysoka w polskim Sejmie - zwrócił uwagę Kobosko.

- My mówimy, że powinniśmy w pierwszym kroku wrócić do kompromisu, który był. To jest decyzja Sejmu. W drugim kroku, panel obywatelski, czyli reprezentatywna grupa Polek i Polaków, ma doprowadzić do referendum, tzn. zmierzy się z tematem zadania pytania, albo pyta, które muszą paść w referendum - podkreślił polityk.

 Kobosko: Propozycja Tuska - legalna aborcja do 12. tygodnia - jest nierealna

Michał Kobosko cenił, że propozycja lidera PO Donalda Tuska, aby zliberalizować prawo aborcyjne (aborcja dopuszczalna do 12. tygodnia) ustawą, to "klarowne postawienie sprawy". - Tylko to nie jest rozwiązanie problemu, ponieważ żyjemy w takiej rzeczywistości w jakiej żyjemy - jest prezydent Andrzej Duda do roku 2025, jest Trybunał Przyłębskiej, w istotnej części jeszcze dłużej funkcjonujący, niż będzie trwała kadencja prezydenta Dudy, więc wiemy doskonale, że prezydent nie podpisze liberalizacji - zauważył Kobosko.

 Wiceprzewodniczący Polski 2050 zachęcał również inne partie do przedstawiania konkretnych propozycji w tej sprawie, bo, jak się wyraził, teraz jest czas na takie ustalenia.

Wieczorny Express - Michał KOBOSKO
Sonda
Czy aborcja w Polsce powinna być legalna?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany