sklep, zakupy

i

Autor: canva

Wojna o handel w niedziele

Polska 2050 oferuje sprzedawcom podwójną stawkę. Solidarność nie chce "niedzielnych niewolników"

2024-04-03 5:23

Dwie niedziele w miesiącu będą handlowe – zapowiadają politycy Polski 2050, którzy obiecali liberalizację zakazu handlu w kampanii wyborczej. Pracownik sklepu ma za niedziele dostawać podwójną dniówkę oraz dzień wolny w tygodniu. - Nie zgodzimy się na to. Pracownicy nie będą „niedzielnymi niewolnikami” – podkreśla szef handlowej „Solidarności” Alfred Bujara.

Wojna o handel w niedziele

Powrót handlu w niedziele to jedna z obietnic KO i Trzeciej Drogi. Posłowie Polski 2050 złożyli niedawno w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Zakłada on, że pierwsza i trzecia niedziela w miesiącu będą handlowymi, a pracownik dostanie za pracę w te dni podwójną stawkę oraz dzień wolny. - Będziemy o tym rozmawiać w koalicji – zapowiedział lider Polski 2050, marszałek Sejmu Szymon Hołownia na spotkaniu z wyborcami w Białymstoku. W koalicji rozmowy będą trudne - handlu w niedziele nie chce Nowa Lewica. Ministra pracy i polityki społecznej, Agnieszka Dziewmianowicz-Bąk stwierdziła niedawno, że Polacy przyzwyczaili się do zakazu handlu w niedziele.

Solidarność mówi "nie"

Pomysłu Polski 2050 nie akceptują tym bardziej związkowcy. - Nie godzimy się na pracę w niedziele, nawet za dodatkowe pieniądze. Kobiety, bo 80 proc. pracowników handlu stanowią panie, powinny dobrze zarabiać za pracę od poniedziałku do soboty. Niedziela to dla nich dzień odpoczynku z rodziną. Poza tym domyślamy się, znając politykę sieci handlowych, że dodatek za niedziele byłby wypłacany kosztem innych, obecnych dodatków, np. za wydajność – komentuje Alfred Bujara z „Solidarności”. 

Zapytali Trzaskowskiego, co zrobi z pomnikiem smoleńskim. Odpowiedź zaskakuje

Express Biedrzyckiej - dr hab. Tomasz Słomka
Sonda
Czy handel w niedziele powinien trwać?
Listen on Spreaker.