Flaga Włoch

i

Autor: SHUTTERSTOCK Flaga Włoch

WYBORY WE WŁOSZECH

Politycy i dziennikarze komentują zwycięstwo prawicy we Włoszech. MOCNE!

2022-09-26 9:23

W niedzielę wieczorem (25 września) podano, że zgodnie z wynikami exit poll telewizji RAI we Włoszech wybory parlamentarne wygrała centroprawica, która otrzymała 41-45 procent głosów. Najwięcej głosów, około 22-26 procent zdobyła prawicowa partia Bracia Włosi (Fratelli d'Italia) Giorgii Meloni. Wyniki wyborów od razu były komentowane przez polskich polityków i dziennikarzy.

Wybory we Włoszech. Partia Giorgi Meloni z najwyższym wynikiem

Znane są wyniki sondażu exit poll telewizji RAI, podanego w niedzielę (25 września) tuż po zamknięciu lokali wyborczych we Włoszech. Z przekazanych danych wynika, że najwięcej głosów, bo od 22 do 26 procent zdobyła prawicowa partia Bracia Włosi (Fratelli d'Italia) Giorgii Meloni. Wchodząca w skład bloku centroprawicy Liga Matteo Salviniego dostała od 8 do 12 proc. głosów, a Forza Italia 6-8 procent, centrolewica uzyskała około 26-29 procent poparcia, a jej główna siła- Partia Demokratyczna zdobyła 17-21 proc. Na Ruch Pięciu Gwiazd głosowało 13- 17 procent wyborców.

Wybory we Włoszech po zmianach

Frekwencja około 64 proc. Były to przyspieszone wybory, rozpisane po upadku szerokiej koalicji rządu Mario Draghiego pod koniec lipca. Po raz pierwszy Włosi wybierali zmniejszony parlament. Na mocy zmian w konstytucji, wprowadzonych w październiku 2020 roku, liczba deputowanych została zredukowana z 630 do 400, a senatorów z 315 do 200. Również po raz pierwszy członków Senatu wybierali 18-latkowie. Wcześniej warunkiem udziału w wyborach było ukończenie 25 lat.

CZYTAJ: Sikorski zakpił z Kaczyńskiego i jego anegdoty o Niemcach. “Znając stosunki wewnątrz klubu PiS…”

Express Biedrzyckiej - Pacek: "Władimir Putin nie może sobie pozwolić na przegraną, bo to będzie jego koniec" [EXPRESS BIEDRZYCKIEJ]

Polscy politycy i dziennikarze komentują wyniki włoskich wyborów

Wyniki włoskich wyborów szerokim echem odbiły się też w Polsce. Były szeroko komentowane przez dziennikarzy i polityków. Szczególnie wyniki z Włoch i wygrana Giorgii Meloni ucieszyła polityków PiS. 

- „Jestem Giorgia. Jestem kobietą. Jestem matką. Jestem Włoszką. Jestem chrześcijanką. Tego mi nie odbierzecie”. Giorgia Meloni Gratulacje! - napisała na Twitterze europosłanka Beata Mazurek i pochwaliła się przy okazji zdjęciem z włoską polityk.

Zadowolenia nie kryła też Beata Szydło: Gratulacje dla @GiorgiaMeloni oraz @FratellidItalia ! Cieszę się, że partia z @ecrgroup przejmuje odpowiedzialność za kolejny europejski kraj - skomentowała.

Z gratulacjami pospieszył też premie Mateusz Morawiecki: -Congratulations @GiorgiaMeloni! ?

Minister Michał Wójcik także nie krył zadowolenia: - Przedstawicielka antydemokratycznych sił w UE von der Leyen doznała klęski. Prawica wygrywa wybory we Włoszech! Kończy się nienormalność w UE. Kończą się powoli rządy manipulantów i szaleńców w KE.

Zupełnie inaczej patrzą na wyniki politycy opozycji. - Wybory we Włoszech wygrywa prawicowa koalicja z postfaszystowską kandydatką na premiera Meloni, prorosyjskimi Salvinim i skompromitowanym Berlusconim. A Zjednoczona Prawica na czele z Kaczyńskim pieje z zachwytu. Jaka partia tacy sojusznicy - skomentowała posłanka KO Agnieszka Pomaska

W podobnym ostrym tonie wypowiedział się dziennikarz Tomasz Lis: - Bracia ruscy wygrali we Włoszech. W Polsce przegrają.

Sonda
Jak oceniasz sytuację polityczną w Europie?
Nasi Partnerzy polecają