Andrzej Duda

i

Autor: PREZYDENT.PL Andrzej Duda

Polacy wybrali, kto powinien być nowym prezydentem. Wskazali na Rafała Trzaskowskiego

2022-06-30 12:06

Choć do wyborów prezydenckich zostało jeszcze trochę czasu, bo planowo powinny się odbyć w 2025 roku, to liderzy partii na pewno zaczynają rozważać, który kandydat będzie najlepszy. Najnowszy sondaż pokazuje, kogo widzą Polacy jako następcę Andrzeja Dudy. Donald Tusk się ucieszy!

Trwa ostatnia kadencja Andrzeja Dudy jako prezydenta Polski. W kolejnych wyborach już nie będzie mógł startować, a głową państwa zostanie zupełnie nowa osoba. Najnowszy sondaż Kantar Public dla portalu mPress.pl pokazuje, kogo Polacy chcieliby wybrać na prezydenta. Pierwsze miejsce zajął rywal Andrzeja Dudy z poprzednich wyborów, obecny prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, uzyskując 18 proc. poparcia. Na drugim miejscu znalazł się europoseł PiS Patryk Jaki z wynikiem 11 proc., a podium zamyka lider Polski 2050 Szymon Hołownia, na którego głos deklaruje 9 proc. badanych. Do wyboru respondenci mieli także lidera PO Donalda Tuska, który uzyskał 8 proc. poparcia. Choć zdecydowanie jest daleko od pierwszego miejsca, na pewno może się cieszyć zwycięstwem kandydata opozycji.

CZYTAJ: Wybory prezydenckie 2025. To on będzie "nowym Dudą"? Nowa, niespodziewana kandydatura

Badani mogli też wskazać na posła Konfederacji Krzysztofa Bosaka (4 proc.), lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza i lidera Nowej Lewicy Roberta Biedronia (obaj dostali po 2 proc. głosów). Okazuje się, że największa liczba Polaków wybrałaby innego kandydata niż politycy zaproponowani w sondażu – to 30 proc. Z kolei 15 proc. nie wiedziało, jakiej udzielić odpowiedzi. Obiecująco natomiast wyglądają wyniki dotyczące frekwencji w wyborach.

Z badania wynika, ze 57 proc. respondentów zadeklarowało udział w wyborach prezydenckich. 11 proc. jest przekonane, że nie pojawiłoby się na wyborach, a 4 proc. jeszcze się nie zdecydowało.

Sonda
Czy Rafał Trzaskowski byłby dobrym prezydentem Polski?
Hanna Gronkiewicz-Waltz o kontrowersyjnej wypowiedzi Rafała Trzaskowskiego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE