emerytura

i

Autor: Pixabay

Najnowszy sondaż "Super Expressu"

15. emerytura w 2023 roku? Polacy jasno się na ten temat wypowiedzieli. Sondaż

2022-12-07 5:00

Wbrew pozorom 15. emerytura nie wzbudza takiego entuzjazmu, jak mogłaby się spodziewać partia rządząca. Z najnowszego sondażu przeprowadzonego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że ponad połowa ankietowanych (52 proc.) jest przeciw wypłacie kolejnego nadliczbowego świadczenia emerytalnego obok 13. i 14. emerytury w 2023 roku.

Skąd taki zaskakujący sprzeciw w sondażu? Prof. Henryk Domański, socjolog z UW, wskazuje na sytuację gospodarczą kraju, która daje obywatelom do myślenia. - Prawdopodobnie Polacy uważają, że w sytuacji rosnącej inflacji i problemów energetycznych oraz związanego z tym deficytu budżetowego państwa polskiego nie stać na wydatki w postaci 15. emerytury. Taką mam odpowiedź, choć uważam, że na pewno opinia jest mocno zróżnicowana głównie w zależności od wieku i statusu – oświadczył ekspert.

Preferencje polityczne wpływają na wybory. Zwolennicy opozycji nie chcą 15. emerytury, jak wyborcy PiS

Prof. Domański wprost mówi również o tym, że sprzeciw wobec dodatkowego świadczenia warunkowany jest przez polityczne preferencje. - Wśród elektoratu Platformy Obywatelskiej oraz Polski 2050 Szymona Hołowni i Lewicy ten odsetek jest rzeczywiście wysoki, pewnie wyższy nawet od 50 proc. przeciwników 15. emerytury. W końcu jednak jakieś 36 proc., 37 proc., a czasami nawet 38 proc. deklaruje głosowanie na Prawo i Sprawiedliwość i tutaj ta nadreprezentacja zwolenników 15. emerytury powinna być większa, powinno się to jakoś co najmniej redukować – podsumował socjolog.

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 25-27.11.2022 roku metodą CAWI na próbie 1057 dorosłych Polaków. Struktura próby była reprezentatywna dla obywateli Polski w wieku 18+. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3%.

Pod graficznym zobrazowaniem sondażu znajdziecie galerię z radami polityków PiS na wygranie wyborów

Sondaż. Czy powinni dostać w przyszłym roku 15 emeryturę?

i

Autor: SE/Robert Bany
Sonda
15. emerytura to dobry pomysł?
Belka nie gryzł się w język: W Zjednoczonej Prawicy się kotłuje, ale spaja ją władza

Dlaczego emerytom SPADNIE DOCHÓD realny?

Posłuchaj, co mówi znany ekonomista!

Listen to "Emerytom na pewno będzie spadał dochód realny - ekonomista Bogusław Grabowski. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.