Wybory, głosowanie, urna wyborcza

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Zaskakujące wyniki

Polacy nie znają pytań referendalnych?! Porażające wyniki sondażu

2023-08-22 9:03

15 października Polaków czekają nie tylko wybory parlamentarne, ale także referendum organizowane przez PiS. Początkowo miało zawierać tylko jedne pytanie, ostatecznie zaś zostaną zadane cztery. Jak się okazuje, nie wszyscy znają ich treść.

Referendum było zapowiadane przez rząd z dużym wyprzedzeniem. Na ostateczną datę i  treść zawartych w nim pytań trzeba było jednak poczekać. W końcu, w czterech kolejnych spotach najważniejsi politycy PiS ujawnili treść każdego pytania.

W najnowszym sondażu IBRiS dla Radia ZET spytano Polaków, czy słyszeli o referendum. Jak się okazuje, większość, bo 88,2 proc. odpowiedziało „tak”. Przeciwną odpowiedź wskazało 11,7 proc. Z kolei 91,6 proc. badanych wiedziało, że referendum ma się odbyć 15 października. Tej wiedzy nie miało 8,4 proc.

Sprawdzono także, czy badani znają pytania referendalne. Wyniki mogą okazać się zaskakujące, bowiem tylko 16,5 proc. Polaków potrafi wskazać poprawnie wszystkie cztery pytanie. Żadnego z nich nie umie wskazać 30,8 proc. Ponad połowa respondentów, bo 52,7 proc., umie wskazać tylko niektóre z nich.

Jak widać, mimo nagłaśniania tematu referendum przez polityków PiS, nie wszyscy Polacy znają treść czterech pytań, są nawet osoby, które w ogóle o nim nie słyszały. Być może do 15 października rząd będzie mówić o tym temacie i szerzyć wiedzę na jego temat.

Sonda
Czy weźmiesz udział w referendum, które będzie zawierać cztery pytania?
Express Biedrzyckiej - prof. Antoni Dudek
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany