Wybory. Urna wyborcza

i

Autor: Tomasz Radzik

Polacy dojrzewają do demokracji? W sondażu zapowiadają REKORDOWą frekwencję wyborczą

2018-02-16 10:55

Wielokrotnie słychać było w Polsce narzekania na fakt, że duża część społeczeństwa nie uczestniczy w wyborach. Frekwencja wyborcza waha się zwykle między 40-60% uprawnionych osób do głosowania, które zdecydowały się w dniu wyborów odwiedzić lokal wyborczy. Co więcej, to zwykle na wyborach samorządowych odnotowywano najniższe frekwencje. Tymczasem, według najnowszego badania CBOS 47% Polaków uważa obecnie, że wybory samorządowe są bardzo ważne, zaś aż 79% zadeklarowało, że planuje wziąć udział w tegorocznych.  

W trakcie styczniowego badania CBOS Polacy ocenił, że w ich opinii to właśnie wybory samorządowe są dla nich najważniejsze. 47% z nich uznało, że są one "bardzo ważne", zaś 28% wybrało opcję "raczej ważne". Jedynie blisko co piąty badany (17%) ocenił, że tego typu wybory są dla niego "raczej mało ważny". Pozostałe 9% podzieliło się na badanych, dla których "nie mają one znaczenia" (7%) oraz tych, którzy nie mają zdania na ten temat (2%). Dalsze miejsca zajęły, w odpowiedniej kolejności: wybory parlamentarne, wybory prezydenckie i wybory do Parlamentu Europejskiego.

Najciekawszym aspektem styczniowych badań CBOS-u jest powszechna deklaracja gotowości do uczestniczenia w jesiennych wyborach samorządowych. Swój udział jako pewny określiło 79% badanych, 12% jeszcze nie wiedziało, czy będzie w nich uczestniczyć, a jedynie 8% zadeklarowało, że na pewno nie weźmie w nich udziału.

Jak zauważyli autorzy badania: - Nawet jeśli wziąć pod uwagę, że deklaracje udziału w wyborach zwykle są znacznie wyższe niż rzeczywista frekwencja wyborcza, odsetek deklarujących udział w wyborach samorządowych jest wyraźnie wyższy niż odsetki rejestrowane wcześniej, w okresie kolejnych kampanii samorządowych. Na przykład bezpośrednio przed wyborami samorządowymi w 2014 roku chęć wzięcia w nich udziału deklarowało 70 proc. badanych, absencję zapowiadało w sposób zdecydowany 17 proc. (ostatecznie w I turze wyniosła ok. 47% zaś w II ok. 40%- red.)

Zobacz także: PKW ostrzega: tegoroczne wybory są ZAGROŻONE. Zabraknie na nie pieniędzy?