Kosmonauta pożegnany z honorami

Pogrzeb gen. Hermaszewskiego. Protesty na Powązkach Wojskowych i płacz rodziny

W środę, 21 grudnia pożegnaliśmy gen. Mirosława Hermaszewskiego (+81 l.), pierwszego i jak do tej pory jedynego polskiego kosmonautę. Spoczął on na Powązkach Wojskowych w Warszawie, w grobie nieopodal Pomnika "Chwała Lotnikom Polskim". Nad cmentarzem przeleciały cztery myśliwce. Niestety nie obyło się bez małego zgrzytu. Na Powązkach Wojskowych pojawili się protestujący.

Pogrzeb Mirosława Hermaszewskiego 21.12.2022. Relacja z uroczystości

7:26

Już dziś pożegnamy naszego jedynego kosmonautę. Śledźcie z nami relację z uroczystości pogrzebowych generała Mirosława Hermaszewskiego (+81 l.), które rozpoczną się o godz. 10.

8:13

Pogrzeb gen. Hermaszewskiego będzie miał charakter państwowy. Z pewnością oprócz rodziny i przyjaciół pojawią się na nim także oficjele i znani politycy. Mirosław Hermaszewski przed laty kandydował do Sejmu i Senatu (bez powodzenia) z list SLD-UP. Był także radnym do sejmiku mazowieckiego. 

9:24

Powoli w Katedrze Wojska Polskiego zbierają się żałobnicy. Jest sporo kolegów gen. Hermaszewskiego z wojska, którzy oddają mu hołd. Trumna z ciałem generała jest już w kościele.

9:34

Pojawił się wieniec od prezydenta Andrzeja Dudy

9:48

Na trumnie leży czapka generała. Oprócz wojska zjawiło się także Bractwo kurkowe.

9:57

Na pogrzebie jest m.in. zięć Mirosława Hermaszewskiego, europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Przed trumną generała wystawiono poduszkę z jego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

10:02

Jest także wieniec od Instytutu Lotnictwa. Przed katedrą widać zaparkowany wóz detektywa Krzysztofa Rutkowskiego. Przy trumnie wartę honorową mają żołnierze kompanii reprezentacyjnej ubrani w mundury sił powietrznych.

10:10

Dziesiątki wieńców obok trumny Hermaszewskiego. Katedra Wojska Polskiego zapełniona jest żałobnikami. W pierwszej ławie siedzi zapłakana rodzina. Żona Ryszarda Czarneckiego, Emilia ma na sobie okulary przeciwsłoneczne. Obok siedzi jej 12-letni syn, Stanisław. Jest także syn generała, Mirosław Roman z rodziną.

10:21

Na pogrzebie gen. Hermaszewskiego zjawił się detektyw Krzysztof Rutkowski. Mszy przewodniczy Biskup Polowy Wiesław Lechowicz.

10:26

Na pogrzebie jest także Janusz Zemke, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej w rządach SLD oraz Inspektor Sił Powietrznych, gen. dyw. pil. Jacek Pszczoła. Wystawiono księgę kondolencyjną. 

10:33

Na pogrzebie zjawił się także poseł Przemysław Czarnecki, syn Ryszarda Czarneckiego z pierwszego małżeństwa.

11:14

W Warszawie trwa także inny ważny pogrzeb. Dziennikarze i aktorzy związani z TVN i TVP żegnają Mariusza Waltera. W kościele św. Anny w Wilanowie pojawił się także były premier Jerzy Buzek, producent Lew Rywin, czy Jurek Owsiak.

11:32

Msza żałobna w Katedrze Wojska Polskiego dobiegła końca. Teraz kondukt żałobny uda się na Powązki Wojskowe, gdzie przygotowano już miejsce na grób gen. Mirosława Hermaszewskiego. Początek uroczystości na cmentarzu zaplanowano na godz. 12.

11:56

W czasie pogrzebu przemawiali m.in. dawni koledzy Hermaszewskiego z wojska oraz myśliwi. W Katedrze Wojska Polskiego mowę wygłosił także Ryszard Czarnecki, zięć zmarłego generała.

12:05

Ryszard Czarnecki wychodząc z katedry trzymał w ręku teczkę z notą kondolencyjną.

12:20

Trumna z ciałem gen. Mirosława Hermaszewskiego już na Powązkach Wojskowych. Grób zmarłego kosmonauty znajduje się tuż obok Pomnika "Chwała Lotnikom Polskim".

12:27

Na Powązkach Wojskowych zebrała się mała grupka przeciwników pogrzebu Hermaszewskiego na tym cmentarzu. Mają transparent "Widziałem "Długi" WRONy cień. Na grobach bohaterów". Nawiązuje on do pseudonimu Hermaszewskiego, który według Cenckiewicza był tajnym współpracownikiem WSW. Generał był także członkiem Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, która popierała wprowadzenie stanu wojennego.

12:36

Krzysztof Rutkowski jechał swoim wielkim samochodem za karawanem. Na Powązkach Wojskowych pojawił się także Jerzy Wenderlich. 

12:57

Trumna spoczęła już w grobie. Ryszard Czarnecki z żoną i synkiem pożegnali Mirosława Hermaszewskiego sypiąc piasek na wieko trumny. To samo uczynił detektyw Krzysztof Rutkowski.

13:00

Uroczystości pogrzebowe gen. Mirosława Hermaszewskiego dobiegły końca. Rodzina odbiera kondolencje. Nad Powązkami Wojskowymi przeleciały cztery myśliwce.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęła msza żałobna w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Pogrzeb miał charakter państwowy z asystą wojskową - o czym informował kilka dni temu europoseł Ryszard Czarnecki (59 l.), który prywatnie był zięciem Mirosława Hermaszewskiego. Z córką generała, Emilią (48 l.) polityk PiS ma syna Stanisława (12 l.). Mirosław Hermaszewski spoczął na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Grób, w którym pochowano generała znajduje się blisko Alei Zasłużonych, gdzie pochowani są m.in. Paweł Królikowski i Emil Karewicz.

Czarnecki z żoną i synkiem opłakują gen. Hermaszewskiego. Wzruszające sceny na pogrzebie pierwszego Polaka w kosmosie

Historia lotu gen. Mirosława Hermaszewskiego

Mirosław Hermaszewski w kosmos poleciał 27 czerwca 1978 roku. Wystartował z kosmodromu Bajkonur (Kazachstan) o godz. 17:27. W przestrzeni kosmicznej spędził 7 dni, 22 godziny, 2 minuty i 59 sekund. Na pokładzie statku Sojuz 30 znajdował się także radziecki kosmonauta Piotr Klimuk (80 l.). Lądowanie odbyło się 5 lipca na stepie, 300 km na zachód od Celinogradu (obecnie Astana).  Za swój lot Hermaszewski został odznaczony Złotą Gwiazdą Bohatera Związku Radzieckiego, Orderem Lenina oraz Orderem Krzyża Grunwaldu I Klasy. Otrzymał także awans na stopień podpułkownika.

Mirosław Hermaszewski był pilotem wojskowym. W 1961 roku wstąpił do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Ukończył ją w 1964 w stopniu podporucznika, uzyskując przydział do 62 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego OPK im. Powstańców Wielkopolskich 1918–1919 w Poznaniu, gdzie po dwóch latach uzyskał uprawnienia pilota 1 klasy i został przeszkolony w pilotażu samolotów ponaddźwiękowych MiG-21(Ma 2,05). Swój lot pożegnalny odbył 5 października 2005 roku na pokładzie myśliwca MiG-29UB. Łącznie w powietrzu spędził za sterami 2047 godzin i 47 minut, wykonał 3473 starty i lądowania. Wykonał także 10 treningowych skoków spadochronowych.

Mirosław Hermaszewski - rodzina 

Z żoną Emilią Łazar (75 l.) miał także syna Mirosława Romana (56 l.), , lotnika i oficera wojskowego rezerwy. Jako dziecko udem ocalał z rzezi wołyńskiej, w której śmierć poniósł jego ojciec, Roman Hermaszewski (+43 l.) oraz 18. innych członków jego rodziny. Z matką, Kamilą z Bielawskich (+91 l.) oraz rodzeństwem: Aliną (+81 l.), Władysławem (+74 l.), Sabiną (92 l.), Anną (91 l.), Teresą (88 l.) i Bogdanem (84 l., oficer WP) zostali wysiedleni z Kresów Wschodnich na Dolny Śląsk. Zamieszkali w Wołowie, niedaleko Wrocławia. Jego brat, gen. Władysław Hermaszewski także był pilotem. W 1999 roku zmarły jego żona Teresa i córka Grażyna (pochowane na Cmentarzu Północnym w Warszawie). W 2000 roku ożenił się ponownie, z Jadwigą. Zmarł w 2002 roku w nurtach Angary podczas myśliwskiego safari w syberyjskiej tajdze.

Mirosław Hermaszewski zmarł w wyniku powikłań po operacji. Wiadomość o jego śmierci była szokiem dla jego rodziny. Wiadomo, że na święta Bożego Narodzenia miał lecieć do rodziny mieszkającej w Stanach Zjednoczonych.

Nie żyje Mirosław Hermaszewski