Szwajcarskie kobiety będą pracować dłużej
Demografia jest nieubłagana – więcej Polaków wchodzi w wiek senioralny niż rodzi się dzieci. Z drugiej strony, żyjemy coraz dłużej, bo rozwija się medycyna i lepiej dbamy o zdrowie. W całej Europie trwa w związku z tym dyskusja o podwyższaniu wieku emerytalnego, a pierwszym krokiem do tego jest równanie wieku przejścia na emeryturę dla kobiet i mężczyzn. Ostatnio taką decyzję – podwyższenie wieku emerytalnego kobiet (64 lata) do 65 lat (wiek emerytalny mężczyzn) – podjęli Szwajcarzy, którzy zgodzili się na to w referendum.
Aleksander Kwaśniewski specjalnie dla nas o Urbanie: „Postać niezastąpiona”
Powinna być równość kobiet i mężczyzn
Czy Polska powinna iść drogą Szwajcarii? – Musi być równość – mówi nam poseł Konfederacji Artur Dziambor. – To jest dyskryminacja mężczyzn, bo powinien być równy wiek, chociaż ja jestem za zniesieniem ustawowego wieku w ogóle. Ale jeśli już mówimy o obecnym systemie, to jak mówię: mężczyźni żyją krócej i wiek powinien być równy dla kobiet i mężczyzn, czyli 65 lat – tłumaczy Dziambor.
Ogromne wydatki w Instytucie powołanym przez Kaczyńskiego i Orbana. Szczegóły cię zadziwią
Zrównanie wieku dla kobiet i mężczyzn punktem wyjścia do większej reformy, czyli do podniesienia wieku emerytalnego
– Trzeba iść w ślady Szwajcarii. To pozwoli wyrównać emerytury kobiet i mężczyzn, które przy obecnym wieku emerytalnym (60 i 65 lat) są różne. Chodzi o różnicę pięciu lat, czyli 60 miesięcy, przez które kapitał emerytalny jest później dzielony – przekonuje Oskar Sobolewski, ekspert ds. emerytur. – Zrównanie wieku dla obu płci byłoby punktem wyjścia do większej reformy, czyli do podniesienia wieku emerytalnego. Oczywiście taka reforma będzie wymagała odpowiedniego przygotowania i komunikacji, aby uzasadnić jej wprowadzenie. Podwyższenie wieku przez rząd PO-PLS było słuszne, ale nie poprzedzono go kampanią informacyjną - dodaje ekspert.