Emeryci

i

Autor: Shutterstock

Zmiany wieku emerytalnego

Podwyższenie wieku emerytalnego dla kobiet do 65 lat!? Ekspert nie ma złudzeń. KONKRETNE WYJAŚNIENIA

Eksperci przekonują, że niski wiek emerytalny kobiet (60 lat) jest niekorzystny dla seniorek – Polki mają przez to niskie świadczenia. Niektóre kraje UE, w tym Szwajcaria, wyrównują więc wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. Czy Polska powinna też się na to zdecydować? O opinie poprosiliśmy eksperta, który wyjaśniał jasno, jak podwyższenie wieku emerytalnego dla kobiet wpłynęłoby na wysokość ich świadczeń.

Szwajcarskie kobiety będą pracować dłużej 

Demografia jest nieubłagana – więcej Polaków wchodzi w wiek senioralny niż rodzi się dzieci. Z drugiej strony, żyjemy coraz dłużej, bo rozwija się medycyna i lepiej dbamy o zdrowie. W całej Europie trwa w związku z tym dyskusja o podwyższaniu wieku emerytalnego, a pierwszym krokiem do tego jest równanie wieku przejścia na emeryturę dla kobiet i mężczyzn. Ostatnio taką decyzję – podwyższenie wieku emerytalnego kobiet (64 lata) do 65 lat (wiek emerytalny mężczyzn) – podjęli Szwajcarzy, którzy zgodzili się na to w referendum.

Aleksander Kwaśniewski specjalnie dla nas o Urbanie: „Postać niezastąpiona”

Powinna być równość kobiet i mężczyzn

Czy Polska powinna iść drogą Szwajcarii? – Musi być równość – mówi nam poseł Konfederacji Artur Dziambor. – To jest dyskryminacja mężczyzn, bo powinien być równy wiek, chociaż ja jestem za zniesieniem ustawowego wieku w ogóle. Ale jeśli już mówimy o obecnym systemie, to jak mówię: mężczyźni żyją krócej i wiek powinien być równy dla kobiet i mężczyzn, czyli 65 lat – tłumaczy Dziambor.

Ogromne wydatki w Instytucie powołanym przez Kaczyńskiego i Orbana. Szczegóły cię zadziwią

Zrównanie wieku dla kobiet i mężczyzn punktem wyjścia do większej reformy, czyli do podniesienia wieku emerytalnego

– Trzeba iść w ślady Szwajcarii. To pozwoli wyrównać emerytury kobiet i mężczyzn, które przy obecnym wieku emerytalnym (60 i 65 lat) są różne. Chodzi o różnicę pięciu lat, czyli 60 miesięcy, przez które kapitał emerytalny jest później dzielony – przekonuje Oskar Sobolewski, ekspert ds. emerytur. – Zrównanie wieku dla obu płci byłoby punktem wyjścia do większej reformy, czyli do podniesienia wieku emerytalnego. Oczywiście taka reforma będzie wymagała odpowiedniego przygotowania i komunikacji, aby uzasadnić jej wprowadzenie. Podwyższenie wieku przez rząd PO-PLS było słuszne, ale nie poprzedzono go kampanią informacyjną - dodaje ekspert.

Paweł Kowal: "Glapińskiego ludzie sami wyniosą na taczkach" [Express Biedrzyckiej]
Sonda
Planujesz pracować dłużej niż wynosi twój wiek emerytalny?
Listen to "Emerytura - od czego zacząć? [PORACHUNKI OSOBISTE]" on Spreaker.