Jerzy Urban

i

Autor: Tomasz Radzik/Super Express Jerzy Urban

Tak zapamięta go były prezydent

Aleksander Kwaśniewski specjalnie dla nas o Urbanie: „Postać niezastąpiona”

2022-10-03 17:18

Jerzy Urban bez wątpienia był jedną z barwniejszych postaci w polskim dziennikarstwie. Jego śmierć zaskoczyła nie tylko bliskich, ale też jego współpracowników z „Tygodnika NIE” oraz sympatyków. Były prezydent Aleksander Kwaśniewski w kilku słowach odniósł się do tej kontrowersyjnej postaci.

Jerzy Urban zmarł w nocy z soboty na niedzielę 3 października w wieku 89 lat. Jego postać bez wątpienia jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych. Wielu osobom kojarzy się przede wszystkim jako rzecznik prasowy Rady Ministrów PR w latach 1981–1989. Zasłynął wówczas jako jeden z głównych autorów propagandy państwowej i cenzury, obecnie zaś jest znany przede wszystkim jako redaktor naczelny satyrycznego tygodnika „NIE”. W życiu Jerzego Urbana nie brakowało zatargów z prawem i licznych kontrowersji. A jak zapamięta go Aleksander Kwaśniewski? - To postać nie do podrobienia i niezastąpiona. To był człowiek inteligentny, o wyrazistych poglądach, przewrotny. Niektóre rzeczy pamiętamy krytycznie, ale była też wybitna publicystyka – powiedział nam był prezydent. Z pewnością dla każdego postać Jerzego Urbana ma inne znaczenie. Jedni cenią go przede wszystkim jako dziennikarza, inni cały czas oceniają go przez pryzmat działalności w czasach PRL-u. Mało jest tak kontrowersyjnych postaci jak redaktor naczelny „Tygodnika NIE”, a jego śmierć z pewnością poruszyła wiele osób.

W NASZEJ GALERII PONIŻEJ ZOBACZYSZ, GDZIE MOŻE BYĆ POCHOWANY JERZY URBAN

Sonda
Jak zapamiętasz Jerzego Urbana?
Nie żyje Jerzy Urban. Zmarł w wieku 89 lat
Listen to "W Brukseli nie siedzą durnie, widzą, jak PiS kręci - Włodzimierz Cimoszewicz [EKSPRESS BIEDRZYCKIEJ]" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają