Jarosław Kaczyński zaczął swoje wystąpienie po spotkaniu od stwierdzenia: - Mam dla państwa dobrą wiadomość, rozpoczął się dialog polityczny, tak potrzebny Polsce. Podkreślił, że "była rozmowa, a nie wojna, a to już znaczący postęp", z czego jest bardzo zadowolony. Choć przyznał, że nie ustalono konkretnego kompromisu, to rozmowy mają być dalej kontynuowane. Podkreślał, że rozmowy były merytoryczne i konstruktywne.
Jak mówił Kaczyński: - Rozmawialiśmy o różnych sprawach, o polityce, agresji w polityce, Światowych Dniach Młodzieży i bezpieczeństwie Polaków. Mimo różnicy zdań, jakiś postęp w kwestii tego bezpieczeństwa został zrobiony. Ale na pewno potrzebna będzie cierpliwość.
Na spotkaniu liderzy postanowili, że w ciągu najbliższych tygodni ugrupowania przedstawią swoje propozycje rozwiązania problemu wokół Trybunału Konstytucyjnego i będą one omawiane na kolejnych spotkaniach. Nie doszło do żadnego porozumienia w kwestii publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Kaczyński przypomniał ponadto, że powstał specjalny zespół ekspertów, który ma "ocenić i przygotować sposób implementacji" do polskiego prawa zaleceń Komisji Weneckiej, w tym"aspektu suwerennościowego". Podkreślił, że tym działaniem rząd przychyla się do opinii Komisji Weneckiej. Jak argumentował: - Wnioski zostaną przedłożone Sejmowi i przyjdzie taki moment, gdy Sejm podejmie prace nad nową ustawą o TK. Grudniowa zostanie zmieniona. Prezes PiS powtórzył, że KW ma jedynie charakter opiniodawczy, ale ponieważ Polska sama poprosiła o jej opinię, "trzeba to potraktować poważnie".
Schetyna spotkanie ocenił krótko: - Bez konkluzji. Nie ma propozycji kompromisu. Później miał dodać:
GS: "Jeśli widziałem światełko w tunelu, to pociągu pancernego zbliżającego się z naprzeciwka"
— Kamil Dziubka (@KamilDziubka) 31 marca 2016
Włodzimierz Czarzasty zaskoczył dziennikarkę:
"Niech pani już tak nie atakuje tego prezesa Jarosława Kaczyńskiego" Czarzasty do reporterki TVN24
— Samuel Pereira (@SamPereira_) 31 marca 2016
Następnie dodał: - Zgadzam się z Jarosławem Kaczyńskim, można być zadowolonym z tego spotkania. Na nasz wniosek zostało przyjęte, że będą następne spotkania tego typu i że ich tematem nie będzie tylko Trybunał Konstytucyjny. Również na mój wniosek zgodzono się, aby wszystkie strony złożyły pisemną propozycję rozwiązania, a następnie, żeby to wszystko przemyśleli eksperci.
Zauważono również, że Ryszard Petru nie był wybitnie niechętny Kaczyńskiemu w oświadczeniu po spotkaniu. Choć przyznał, że nie uważa, żeby zmiana konstytucji była potrzebna do rozwiązania sporu, to docenił fakt, że PiS zaczął szanować opinię KW. Jak mówił: - Widać pewne otwarcie w Prawie i Sprawiedliwości. Konkrety nie padły, ale ewidentnie będziemy szukać porozumienia. To będzie trwało, musimy jednak problem rozwiązać, bo wszyscy zgodziliśmy się, że jest on destruktywny (...) Ważne jednak, że widać światełko w tunelu i by nie zaostrzać tego konfliktu.
Nie wiem, co się dzieje, ale wszyscy po spotkaniu krzyczą, że Kaczor to fajny facet, nawet Rysiek Rubikoń.
— Kontrowersje.net (@kontrowersje) 31 marca 2016
Przedstawicielka partii Razem nie była już tak pozytywnie nastawiona:
A. Dziemianowicz-Bąk: zamiast rozwiązania kryzysu PiS zaproponował nam wspólne obchody święta Konstytucji 3 Maja. To farsa. #Trybunał
— Razem (@partiarazem) 31 marca 2016
Kukiz ze spotkania był umiarkowanie zadowolony. Jak przyznał, atmosfera była przyjazna, co zrzucił na karb pogody za oknem. Usatysfakcjonował go fakt, że jego propozycji o zmianie konstytucji nie wykluczono, choć większość partii uważa, że nie ma takiej potrzeby. Podkreślił, że spotkanie nie doprowadziło do eskalacji konfliktu. Przyznał, że inni uczestnicy zobowiązali się do tego, aby nie wynosić spraw polskich na forum zagraniczne. Wyraził również zadowolenie, że w spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele partii znajdujących się poza parlamentem.
Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział: - PSL zaproponowało, żeby każda partia przedstawiła jeden element, jedną wartość [całego sporu] która jest fundamentalna i jeden element gdzie może ustąpić. Daliśmy sobie kilkanaście dni na przesłanie do marszałka Sejmu tych propozycji. Miejmy nadzieję, że to pozwoli zaproponowanie wyjścia z tej sytuacji. Dla nas na pewno bardzo ważne jest opublikowanie wyroku TK. Myślę, że ciekawą propozycją jest możliwość odrzucania wyroku TK 2/3 głosów. Tych propozycji było bardzo wiele. Nie chciałbym aby to były [tylko] zagrania teatralne.
Zobacz także: Kelner z afery podsłuchowej ujawnia PORAŻAJĄCE informacje dotyczące Kulczyka i rządu Tuska!