Kaczyński, Tusk

i

Autor: Piotr Grzybowski/Super Express, Marek Kudelski/Super Express Kaczyński, Tusk

Najnowszy sondaż "Super Expressu"

PiS i PO idą łeb w łeb. Konfederacja dopiero na piątym miejscu

2023-07-14 5:15

Politycy wiele nam obiecują przed wyborami. Ale które partie, według Polaków, zrealizują zapowiedzi, gdy dojdą do władzy? Sprawdził to Instytut Badań Pollster w sondażu wykonanym na zlecenie „Super Expressu”. Okazuje się, że najbardziej wierzymy w zapowiedzi PiS i PO. Mniej ufamy zaś w obietnice polityków Konfederacji.

Słyszymy jak partie chcą zmniejszyć kolejki do lekarzy, zadbać o nasze bezpieczeństwo albo o warunki do prowadzenia biznesu. Które ugrupowania spełniłyby swoje obietnice wyborcze, gdyby rządziły samodzielnie lub w koalicji? Takie pytanie zadaliśmy ankietowanym. Najwięcej badanych wybrało w odpowiedzi PiS (28 proc.) i KO (25 proc.).

Polacy żądają od Tuska, Hołowni i Mentzena: ujawnijcie swoje majątki!

- Wyniki sondażu odzwierciedlają politykę Prawa i Sprawiedliwości, które obiecuje i realizuje swoje obietnice. PiS jest uważane za partię socjalną. Polskie społeczeństwo jest biedne, stąd zaufanie do partii, które mają politykę socjalną – tłumaczy politolog Kazimierz Kik (76 l.).

Co ciekawe, sondaż ten prawie pokrywa się z sondażami poparcia dla partii politycznych – z jedną różnicą. Konfederacja, która jest teraz siłą numer trzy na scenie politycznej, w tym sondażu zajmuje pozycję piątą. - Słaby wynik wynika stąd, że to Konfederacja jest zaprzeczeniem polityki socjalnej, reprezentuje wyborców liberalnych, którzy sami mogą zarobić na swoje utrzymanie – uważa prof. Kik.

Badanie zostało wykonane w dniach 30 czerwca – 2 lipca na próbie 1042 dorosłych Polaków.

Sondaż

i

Autor: SE
Raport Złotorowicza - Politolog jasno o końcu prezesa Kaczyńskiego na czele PiS