Donald Tusk, Szymon Hołownia i Sławomir Mentzen.

i

Autor: Marek Kudelski/Super Express, Artur Hojny/Super Express

Najnowszy sondaż „Super Expressu"

Polacy żądają od Tuska, Hołowni i Mentzena: ujawnijcie swoje majątki!

2023-07-07 5:15

Donald Tusk (66 l.), Szymon Hołownia (47 l.) i Sławomir Mentzen (37 l.), kierują partiami, ale nie są posłami. Więc nie mają obowiązku składania oświadczeń majątkowych. Czy powinni to zrobić? Aż 74 proc. Polaków uważa, że tak. Oto wynik sondażu Instytutu Badań Pollster, wykonanego dla „SE”. - Polityk, który pierwszy się na to zdecyduje, zdecydowanie zyska – komentuje nam politolog, prof. Antoni Dudek (56 l.).

Trzech liderów, którzy nie są posłami

Osoby pełniące funkcje publiczne, w tym posłowie i senatorowie, raz w roku składają oświadczenia majątkowe, w których opisują swoje zarobki, oszczędności. nieruchomości i samochody. W październikowych wyborach na listach wyborczych pojawią się nazwiska liderów partii, którzy nie są posłami, więc nic nie wiemy o ich dochodach. Chodzi m.in o Donalda Tuska, przewodniczącego KO, Szymona Hołownię, szefa Polski 2050 oraz Sławomira Mentzena, współprzewodniczącego rady liderów Konfederacji.

Zapytaliśmy Polaków, czy ci politycy powinni przedstawić opinii publicznej oświadczenia majątkowe. Okazuje się, że zdecydowana większość ankietowanych (74 proc.) odpowiedziało twierdząco.

Sondaż. Oświadczenia majątkowe

i

Autor: SE

Kto pierwszy ujawni majątek?

Prof. Antoni Dudek, politolog, też jest zwolennikiem jawności majątków. - Dołączam się do tych 74 proc. ankietowanych, ale pamiętajmy, że nie ma prawnego obowiązku publikacji oświadczeń przez tych polityków. Wszystko zależy od ich woli. Jeżeli jeden z nich to zrobi, to pozostali będą w trudnej sytuacji, bo jeśli nie opublikują oświadczeń, pojawi się pytanie: co mają do ukrycia?. Ten, który zdecyduje się na to pierwszy,zyska – przewiduje prof. Dudek.

Apel posła KO do Hołowni, Tuska i Mentzena: Jaki macie majątek? Pokażcie swoje konta!

Badanie wykonano w dniach 30.06 – 2.07 na próbie 1042 dorosłych Polaków. 

Polacy BOJĄ się imigrantów? Bardziej boję się trzeciej kadencji PiS-u ! OSTRE sceny na BAZARZE - Komentery
Sonda
Czy majątki rodzin polityków powinny być jawne?