Tvn24.pl informuje, że zespół Ekspertów Wyborczych oraz Zespół Ekspertów Prawnych Fundacji Batorego w piśmie datowanym na 3 października wskazuje, że 25 września br. Państwowa Komisji Wyborcza "przyjęła uchwałą nr 211/2023 wytyczne dla obwodowych komisji wyborczych, odnoszące się do zadań i trybu przygotowania oraz przeprowadzenia głosowania w obwodach głosowania utworzonych w kraju w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz w referendum ogólnokrajowym zarządzonych na dzień 15 października 2023 r". - Komisja odniosła się w uchwale m.in. do kwestii dokumentowania pobierania kart wyborczych i referendalnych - napisano.
Zobacz: Wyniki wyborów 2023. Kto będzie rządzić Polską? Najnowsze sondaże, przewidywania
Eksperci oceniają, że "przyjęta przez PKW interpretacja narusza normy prawa konstytucyjnego, a w szczególności ingeruje w gwarancje uczestników postępowania wyborczego i referendalnego przed zachowaniem w tajemnicy swoich preferencji politycznych".
Apel do PKW
- W naszej opinii, możliwe i konieczne jest ponowne odczytanie ww. przepisów w zgodzie z Konstytucją, a co za tym idzie modyfikacja wytycznych PKW przygotowanych dla obwodowych komisji wyborczych, tak aby korzystano z oddzielnych spisów wyborców na potrzeby wyborów parlamentarnych oraz referendum - czytamy. Jak piszą eksperci, "należy pamiętać, że pomimo tego, że wybory parlamentarne oraz głosowanie w referendum odbywają się tego samego dnia, to cały czas są to dwie odrębne instytucje prawa konstytucyjnego". - Przepisy prawa wyborczego i referendalnego dopuszczające przeprowadzenie obu tych głosowań jednego dnia, nie unifikują tych aktów władztwa państwowego - dodają.
Sprawdź: Roman Giertych wygrał proces i straszy Zbigniewa Ziobrę. "Przyjdzie komornik drogi Zbyszku"
- Wprowadzone w drodze ustawy pewne ułatwienia organizacyjne należy interpretować w zgodzie z normami zakreślonymi w Konstytucji, a także nie może się to dziać kosztem naruszania konstytucyjnie gwarantowanych wolności i praw. W analizowanej sprawie nie chodzi o spory wykładnicze, tylko o to, czy możliwe jest przyjęcie takiej wykładni obowiązujących przepisów, która pozostanie w zgodzie z konstytucyjną zasadą tajności oraz uczyni zadość standardom demokratycznego państwa prawnego - wskazano.
Polecany artykuł:
Jakie są wytyczne PKW?
W wytycznych PKW czytamy między innymi, że "wyborcy wydaje się po jednej karcie do głosowania w wyborach do Sejmu, wyborach do Senatu, w referendum. W przypadku gdy wyborca podczas odbioru kart do głosowania "odmówi przyjęcia jednej albo dwóch z nich, wydający karty członek komisji w rubryce spisu wyborców 'Uwagi' czyni właściwą adnotację, tj.: 'bez Sejmu', 'bez Senatu', 'bez referendum', 'bez Sejmu i bez referendum', 'bez Senatu i bez referendum', 'bez Sejmu i bez Senatu'". PKW wskazuje w wytycznych, że "jeżeli wyborca, który odmówił przyjęcia jednej lub dwóch kart do głosowania, następnie będzie chciał otrzymać kartę do głosowania w głosowaniu, w którym nie uczestniczył, komisja wydaje wyborcy tę kartę lub karty, której przyjęcia wcześniej odmówił. Przewodniczący komisji w rubryce spisu wyborców 'Uwagi' skreśla właściwą adnotację", o której mowa powyżej i "skreślenie to opatruje swoją parafą".