Donald Tusk w Piasecznie

Donald Tusk ostry jak brzytwa. Mówi o Kaczyńskim i PiS. "Partia mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet"

2022-11-08 22:01

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk spotkał się we wtorek, 8 listopada z mieszkańcami Piaseczna (woj. mazowieckie). Podczas swojej wypowiedzi nawiązał do ostatnich oburzających słów prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, pozycji kobiet oraz refundacji procedury leczenia niepłodności in vitro.

Donald Tusk ostro o partii rządzącej: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet

Donald Tusk podczas swojego wystąpienia w Piasecznie nawiązał do skandalicznych słów o kobietach wypowiedzianych kilka dni temu przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. "Nie jest to kwestia tylko materialna, to jest kwestia pewnego nastawienia ludzi, a w szczególności pań. Jeżeli na przykład utrzyma się taki stan, że do 25. roku życia młode kobiety, piją tyle samo co ich rówieśnicy, to dzieci nie będzie. Ale jak do 25. roku życia daje w szyję to, trochę żartuję, ale nie jest to dobry prognostyk w tych sprawach" - powiedział na spotkaniu z wyborcami w miniony weekend Jarosław Kaczyński.

- Chciałem bardzo serdecznie przywitać na tym spotkaniu panie. Od kilkudziesięciu godzin o niczym innym w Polsce się nie mówi, tylko o kobietach, a właściwie o tym, jak władza dzisiaj traktuje Polki - rozpoczął swoją wypowiedź lider Platformy Obywatelskiej. - Internet jest zalany memami, dowcipami, komentarzami. Byliśmy rzeczywiście świadkami, czegoś tak niespotykanego, że śmiech mógłby się wydawać jedyną sensowną reakcją, ale sprawa jest poważna. Mamy dziś u władzy partię mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet. A być może partię mężczyzn, którzy się kobiet boją - skomentował dosadnie Donald Tusk.

"Kaczyńskiemu byłoby do twarzy w turbanie"

Tusk w Piasecznie podkreślał, że dzisiaj kobiety w Polsce czują się miażdżone przez "machinę państwową prowadzoną przez ludzi, którzy mi coraz bardziej przypominają ajatollahów w Iranie". - Tak, myślę, że Kaczyńskiemu byłoby do twarzy w turbanie. Widzę ich: Suskiego, Czarnka. To są te same postaci, które widzimy dziś na ulicach Iranu, kiedy kobiety walczą tam o swoje prawa - kontynuował mocno Donald Tusk, komentując działania partii rządzącej.

Refundacja procedury in vitro

Szef PO poruszył również kwestię związaną z refundacją procedury in vitro. Podkreślił, że w Polsce jest wiele rodzin, które cierpią, zmagając się z problemem niepłodności. Takie rodziny chciałyby skorzystać z procedury in vitro - jednak jej koszt często wykracza poza możliwości finansowe polskich rodzin.

- Wreszcie marszałek Witek wydała zgodę i możemy zbierać podpisy pod inicjatywą Platformy Obywatelskiej na rzecz przywrócenia pełnego finansowania procedury in vitro w Polsce. Jestem przekonany, że te 100 tys. podpisów zbierzemy do świąt - zapowiedział Donald Tusk.

Donald Tusk o aborcji w Polsce. Prawo decyzji należy do kobiet

Lider PO podkreślił, że dla demografii kluczowe znaczenie ma podejście do pozycji kobiety. Jak stwierdził, podstawowym zadaniem jest "przywrócenie" oczywistej prawdy, że kobieta to pełnoprawny obywatel.

"Mówimy o prawie do legalnej, bezpiecznej aborcji. Żadnych tam progresywnych rewolucjach. Mówimy o rzeczy w sumie jednak dość oczywistej" - powiedział.

Zdaniem Tuska tragiczne przypadki, gdy - jak mówił - "kobiety musiały nosić ciążę, bo tak sobie zażyczył PiS, która zagrażała ich życiu i zdrowiu, łącznie z tragicznymi przypadkami śmiertelnymi", są wśród powodów, dla których w Polsce rodzi się mniej dzieci.

"Oddanie kobiecie swobody podejmowania decyzji o samej sobie jest warunkiem pierwszym i koniecznym, żeby w Polsce znowu rodziło się dużo dzieci" - powiedział lider PO. Drugim warunkiem, jak dodał, jest pomocnicza rola państwa - aby macierzyństwo nie wiązało się z przesadnymi ciężarami.

Sonda
Czy Donald Tusk powinien wygrać wybory?
[EXPRESS BIEDRZYCKIEJ] Joanna Mucha rozgryza Kaczyńskiego! To dlatego tak mówi o kobietach