Premier Mateusz Morawiecki

i

Autor: Artur Hojny/SUPER EXPRESS Premier Mateusz Morawiecki

To więcej niż zarobił

Oświadczenie majątkowe Morawieckiego. Wiadomo, ile przekazał na cele charytatywne

2023-06-01 11:35

Oświadczenie majątkowe premiera Mateusza Morawieckiego za rok 2022 jest już w Internecie. Każdy może sprawdzić, jakim majątkiem dysponuje szef rządu i jak wyglądają jego finanse. W oświadczeniu można sprawdzić, że premier przekazał na rzecz potrzebujących więcej, niż zarobił. Kogo wsparł Morawiecki?

Oświadczenie majątkowe premiera

Z najnowszego oświadczenia majątkowego premiera Mateusza Morawieckiego za 2022 rok wynika, że premier zasoby pieniężne wynoszące 15 700 zł oraz papiery wartościowe (obligacje skarbowe) na kwotę ponad 4 mln zł. Oprócz temu premier ma dom o powierzchni 150 m2, warty około 1,9 mln zł, ma też mieszkanie ponad 70 m2 o wartość 1,1 mln. Inną nieruchomością z oświadczenia majątkowego premiera jest dom o powierzchni 100 m2, który wraz z działką jest warty ok. 3,5 mln. Do tego szef rządu ma 50 proc. udziałów w mającym 180 m2 segmencie wycenione na 600 tys. zł i działkę rolną o powierzchni 2 ha wycenioną na 200 tys. Jego dochód z zatrudnienia w KPRM to ponad 285 tys. Natomiast dieta parlamentarna wyniosła 45 679 tys. W oświadczeniu premier wykazał też inne cenne rzeczy, które posiada. To m.in. zabudowa kuchenna warta około 60 tys., meble - jeden komplet wart ok. 80 tys., drugi 100 tys., a trzeci 115 tys. Ma też sprzęt techniczny o wartości ok. 15 tys. 

Mateusz Morawiecki wspiera potrzebujących

Co najistotniejsze Mateusz Morawiecki w oświadczeniu majątkowym wskazał też na szereg działań charytatywnych, które wspiera. Jakie konkretnie?  Były to darowizny pieniężne dla fundacji i organizacji, które koncentrują się na: rehabilitacji aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami; wsparciu osób z niepełnosprawnością intelektualną; wsparciu rodziców dzieci autystycznych, pomocy dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej; wspieraniu więzi społecznych i profilaktyce zdrowia psychicznego; pomocy dla nastolatków w zakresie radzenia sobie ze stresem lub lękami - pomocy osobom znajdującym się w sytuacjach kryzysowych (uzależnienie, przemoc); wspieraniu kobiet znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej - dofinansowaniu kolonii i półkolonii oraz zajęć dla dzieci i młodzieży; wsparciu rodzinnych domów dziecka oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych. Dodatkowo przekazał darowizny w postaci pieniężnej i rzeczowej na rzecz uchodźców z Ukrainy. Łączna wartość darowizn, które przekazał Morawiecki wyniosła ok. 380 000 zł, czyli przekazał więcej niż zarobił jako premier.

Sonda
Czy po wygranych wyborach przez PiS Mateusz Morawiecki powinien pozostać premierem?
Morawiecki zwrócił się z apelem do Tuska! Wytknął mu błędy sprzed lat