Prezydent ułaskawił Roberta Bąkiewicza. O jaką sprawę chodzi?

2025-07-15 13:16

- Andrzej Duda ułaskawił Roberta Bąkiewicza- podał portal tvn24pl. Jak czytamy: - Robert Bąkiewicz został częściowo ułaskawiony przez Andrzeja Dudę. Prezydent darował mu karę orzeczoną przez sąd w sprawie naruszenia nietykalności cielesnej aktywistki Babci Kasi - przekazała tvn24.pl rzeczniczka Prokuratora Generalnego prokurator Anna Adamiak. Pierwszy wiadomość o ułaskawieniu podał Goniec.pl.

Robert Bąkiewicz

i

Autor: Nicole Wójcik - mw.org.pl / Wikipedia/ Creative Commons Ultraprawicowy polityk

Prezydent Andrzej Duda ułaskawił Roberta Bąkiewicza, podał portal tvn24pl. Jak czytamy: - Robert Bąkiewicz został częściowo ułaskawiony przez Andrzeja Dudę. Prezydent darował mu karę orzeczoną przez sąd w sprawie naruszenia nietykalności cielesnej aktywistki Babci Kasi - przekazała tvn24.pl rzeczniczka Prokuratora Generalnego prokurator Anna Adamiak. Prokurator Adamiak dodała, że prezydent ułaskawił Bąkiewicza 11 lipca. 

Chodzi o sprawę z listopada 2023 roku, gdy sąd prawomocnie skazał Roberta Bąkiewicza za naruszenie nietykalności cielesnej aktywistki Babci Kasi. Narodowiec został skazany na rok ograniczenia wolności w postaci wykonywania prac społecznych w ilości 30 godzin miesięcznie, ale nie tylko. Bąkiewicz miał też obowiązek do wypłaty nawiązki na rzecz pokrzywdzonej, czyli babci Kasi. 

Także portal Goniec.pl przekazał informację o ułaskawieniu Bąkiewicza, który ostatnio jest znany głównie ze swojej działalności na granicy polsko-niemieckiej w ramach tzw. patroli obywatelskich. Jak wyjaśniono sprawę ułaskawienia?  - W postanowieniu nie ma nic o pozostałych elementach wyroku: nawiązce 10 tys. zł dla poszkodowanej oraz podania wyroku do publicznej wiadomości. Nie ma też decyzji o zatarciu skazania. Czyli prawo łaski tego nie obejmuje - prok. Anna Adamiak w portalu Goniec.pl. Z informacji portalu wynika, że prezydent zastosował prawo łaski w stosunku do darowania kary ograniczenia wolności.

Kim jest Babcia Kasia?

Babcia Kasia, czyli Katarzyna Augustynek jest znana przede wszystkim z aktywności np. w strajkach kobiet. To te zgromadzenia przyniosły jej popularność. Babcia Kasia jest jest często choćby w czasie miesięczni smoleńskich przed pomnikiem ofiar katastrofy, w grupie osób zakłócających zgromadzenie.

Niegdyś w portalu dzieńdobry.tvn.pl na temat Babci Kasi wypowiedział się jej przyjaciel - Przemysław Kryński. Stwierdził, że każdy kto podejdzie do Babci Kasi, może się do niej... przytulić. - Poznaliśmy się na naszych protestach. Ja protestowałem sam pod Pałacem Prezydenckim, Kasia też. W połowie sierpnia przeniosłem się pod Kościół Świętego Krzyża i pewnego dnia Babcia Kasia zapytała, czy może stać razem ze mną. Od tej pory widzimy się praktycznie codziennie - mówił przyjaciel Katarzyny Augustynek.

Polityka SE Google News

Czym jest prawo łaski? 

Prawo łaski zgodnie z art. 139 Konstytucji jest stosowane tylko przez Prezydenta RP. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu. Prezydent RP stosuje prawo łaski w szczególności wobec osób skazanych wyrokiem przez sąd powszechny za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, w zakresie wymierzonej tym wyrokiem kary lub środków karnych.

Konstytucyjne pojęcie prawa łaski jest pojemniejsze znaczeniowo od pojęcia ułaskawienia odnoszącego się do procedury przewidzianej w Kodeksie postępowania karnego.

Akt łaski stosowany jest przede wszystkim, gdy skutki wyroku są nadmiernie dolegliwe, a ich represyjny charakter znacznie przekracza poziom zamierzony przez sąd, gdy wymagają tego względy humanitaryzmu i sprawiedliwości, a nie można uczynić im zadość w drodze postępowania sądowego oraz gdy występują wyjątkowe, nieznane dotąd wydarzenia.

Akt łaski – jako konstytucyjnie określona kompetencja Głowy Państwa – nie podlega kontroli. Prawo do stosowania łaski jest konstytucyjnym uprawnieniem osobistym Prezydenta, wykonywanym bezpośrednio przez Głowę Państwa. Decyzję w przedmiocie stosowania prawa łaski – ułaskawieniu lub odmowie zastosowania tego prawa – Prezydent podejmuje samodzielnie.

Art. 144 ust. 2 Konstytucji umieszcza stosowanie prawa łaski w katalogu prerogatyw Głowy Państwa, zwalniając ten akt z konieczności udzielenia kontrasygnaty przez Prezesa Rady Ministrów. Akt łaski, jako prerogatywa prezydencka, nie podlega kontroli. 

Wieczorny Express Bąkiewicz, Anusz

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki