Informacja o ułaskawieniu Roberta Bąkiewicza rozeszła się w mediach. O sprawę została zapytana kancelaria Andrzeja Dudy. - Kancelaria Prezydenta nie jest uprawniona do udzielania informacji na temat toczących się i zakończonych postępowań o ułaskawienie - przekazała we wtorek (15 lipca) rzeczniczka prezydenta Diana Głownia, pytana o sprawę ułaskawienia Roberta Bąkiewicza, podaje PAP.
Ułaskawienie Roberta Bąkiewicza
Przypomnijmy, że rzeczniczka prasowa Prokuratora Generalnego Anna Adamiak przekazała, że prezydent Andrzej Duda częściowo ułaskawił działacza środowisk narodowych Roberta Bąkiewicza w zakresie wymierzonej mu w 2023 r. prawomocnie kary ograniczenia wolności w postaci obowiązku pracy na cele społeczne.
Rzeczniczka prezydenta, czyli Diana Głownia, proszona o potwierdzenie informacji ws. ułaskawienia Bąkiewicza, podkreśliła, że Kancelaria Prezydenta nie jest uprawniona do udzielania informacji na temat toczących się i zakończonych postępowań o ułaskawienie.

Wskazała, że zgodnie z orzecznictwem sądowo-administracyjnym, postępowanie o ułaskawienie ma charakter szczególny, dotyczy indywidualnej sprawy osoby prywatnej i ma związek z prerogatywami Prezydenta RP. Zauważyła, że „jawność tego postępowania, zarówno na etapie czynności sądowych i prokuratorskich, jak i na etapie postępowania przed Prezydentem RP, jest ograniczona nawet w stosunku do stron postępowania”.
Głownia podkreśliła ponadto, że „postępowanie o ułaskawienie jest postępowaniem o ograniczonej jawności, w którym niektóre dokumenty nie są dostępne dla stron i dla każdego, w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej”.
- Co istotne, wychodząc od wskazania, że postępowanie o ułaskawienie jest postępowaniem szczególnym, o ograniczonej jawności, sąd miał tu na względzie, że informacją publiczną nie będą nie tylko informacje dotyczące (jak w innych sprawach) dokumentu prywatnego, ale także niektórych dokumentów urzędowych wytworzonych w ramach tego postępowania - przekazała Głownia cytowana przez PAP.
Komunikat kancelarii prezydenta ws. ułaskawienia
Komunikat ws. zastosowania prawa łaski przez prezydenta został też opublikowany na stronie kancelarii. Czytamy w nim, że:
KOMUNIKAT w sprawie stosowania przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej prawa łaski Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej rozpatrzył jeden wniosek Prokuratora Generalnego w sprawie ułaskawienia. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej postanowieniem z dnia 11 lipca 2025 r.zastosował prawo łaski wobec jednej osoby. Informacja statystyczna: 1) Postępowanie ułaskawieniowe w tej sprawie zostało wszczęte przez Prokuratora Generalnego na podstawie art. 567 § 1 k.p.k. – bez opinii sądów. 2) Prokurator Generalny wystąpił do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o skorzystanie z prawa łaski. 3) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej zastosował prawo łaski przez darowanie karyograniczenia wolności. 4) Osoba, wobec której Prezydent RP zastosował prawo łaski była skazana za przestępstwo z art. 217 § 1 k.k. (naruszenie nietykalności cielesnej). Motywy ułaskawienia Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, podejmując decyzję o skorzystaniu z prawa łaski, miał na uwadze m. in.: pozytywną opinię środowiskową, incydentalny charakter czynu, ustabilizowany tryb życia.