Donald Tusk

i

Autor: PAP/Albert Zawada

ekspert nie ma złudzeń

Okropne wieści dla Donalda Tuska! Nie wygląda to dobrze

2024-02-26 16:37

Premier Donald Tusk po negocjacjach z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen poinformował oficjalnie, że finalnie udało się odblokować 600 mld złotych dla Polski w ramach KPO. Jednak jak się okazuje, z 56 inwestycji zaplanowanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy około 43 może nie zostać realizowana do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE – alarmuje Łukasz Kościjańczuk, ekspert z firmy doradczej „Crido".

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo spotkali się w piątek z premierem Donaldem Tuskiem w Warszawie. Rozmawiali m.in. o ważnych dla Polski środkach z funduszu tzw. Krajowego Planu Odbudowy, które były dotychczas dla Polski wstrzymywane przez niedopełnienie tzw. „kamieni milowych” ustanowionych przez Brukselę. – Trochę czekaliśmy, nie za długo, ale mamy to! To jest naprawdę bardzo ważny dzień. Trochę się wspólnie napracowaliśmy. Przede wszystkim Polki i Polacy 15 października, wybierając na nowo demokrację i rządy prawa. To są prawdziwi bohaterzy tej historii, która dzisiaj znalazła swój finał – mówił Donald Tusk po rozmowach z Ursula von der Leyen, informując tym samym o odblokowaniu dla Polski transzy 600 mld zł. – To jest naprawdę góra pieniędzy, które dobrze wykorzystamy, żeby rozładować to wszystko, co budzi dzisiaj takie napięcie i niepokoje – stwierdził.

Nadmierny optymizm Tuska w stosunku do Dudy? | DUDEK O POLITYCE

Tymczasem jak się okazuje, z analizy przeprowadzonej przez CRIDO wynika, że wiele projektów zapisanych w KPO w ogóle nie zostało rozpoczętych, co oznacza, że nie ma szans na ich ukończenie do 31 sierpnia 2026 roku.W takiej sytuacji Polska nie otrzyma refinansowania UE, ponieważ warunkiem wypłaty środków jest zakończenie i zamknięcie inwestycji – powiedział w rozmowie z PAP analityk Łukasz Kościjańczuk z firmy doradczej CRIDO. Dodał, że z danych jakie CRIDO uzyskało z resortów odpowiedzialnych za poszczególne programy i przedsięwzięcia, z 56 inwestycji ujętych w KPO ok. 43 jest zagrożonych albo niezrealizowaniem w całości, albo wykreśleniem z planu. – Straciliśmy dwa lata – podsumował.

Przypomniał, że KPO dla Polski przewiduje 56 inwestycji i 55 reform, których celem jest wzmocnienie polskiej gospodarki po pandemii Covid-19. W ramach tej puli Polska ma otrzymać 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek.

Poniżej w galerii zobaczysz premiera Donalda Tuska wraz z synem:

Według Kościjańczuka niezbędna jest rewizja KPO, która – jak oszacował – może objąć nawet połowę przedsięwzięć. Dodał, że proces przygotowania i akceptacji rewizji przez Brukselę może potrwać nawet kilka miesięcy.

Obecnie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnych prowadzi audyt programów w ramach KPO i przygotowuje jego rewizję. Jak zapowiedziała szefowa resortu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz pod koniec lutego ma ona zostać przedstawiona premierowi Donaldowi Tuskowi, a po jego akceptacji, KE. – To będzie pakiet, w którym będzie jasno określone z jakim pakietem wchodzimy, co modyfikujemy, jakie inwestycje powinny być nieco zmienione, żeby były sensowniejsze (...), żeby się zmieścić do 2026 r., a jakie nie mają sensu – wyjaśniła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Sonda
Cieszysz się ze środków, jakie Polska otrzymała w ramach KPO?
Listen on Spreaker.