Bierzesz leki bez recepty?

i

Autor: Getty Images

Po leki już tylko do apteki

Nie kupimy już w sklepie leków przeciwbólowych? Ważna zapowiedź Ministerstwa Zdrowia

Trudno sobie wyobrazić, że popularne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe mogą zniknąć ze sklepów i kiosków, a tak się może stać. Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski (50 l.) zapowiedział dyskusję na ten temat. Pomysł ograniczenia sprzedaży niektórych leków popierają lekarze.

Potrzebna jest debata na temat leków

Poseł Jarosław Sachajko (51 l.) zapytał w interpelacji skierowanej do Ministerstwa Zdrowia o możliwość wprowadzenia sprzedaży leków przeciwzapalnych wyłącznie przez farmaceutów. Powodują one, jego zdaniem, m.in. niewydolność nerek i wrzody żołądka. Wiceminister Zdrowia Maciej Miłkowski w odpowiedzi przyznał, że należy ograniczyć dostępność leków. „Wydaje się właściwe rozpoczęcie debaty w powyższym zakresie” – napisał Miłkowski i zapowiedział zwiększenie kontroli w punktach sprzedających wyroby medyczne.

Mieszkańcy wsi mają obawy

Ograniczanie sprzedaży leków budzi jednak obawy Polaków. – Niech ich Bóg broni, by zabrać leki przeciwbólowe z takich sklepów, jaki znajduje się za mną. Bo co zrobi mieszkaniec wsi, gdy rozboli go głowa, a nigdzie w pobliżu nie ma apteki? Ja mam do miasta 15 km, żeby tam się dostać, trzeba mieć własne auto. Lekarstwa pierwszej pomocy muszą być w sprzedaży mówi Janusz Wielogórski (72 l.) z mazowieckiej wsi Pruszyn Pieńki.

Polacy płacą najwięcej za leki. Szykują się duże zmiany

Aptekarze i lekarze są jednak za utrudnieniem zakupu niektórych leków. – Jesteśmy za ograniczeniem sprzedaży – mówi Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. – W sklepach łamane są przepisy dotyczące przechowywania leków czy dostępu dla dziecka. Łatwo wprowadzić do sklepów produkty sfałszowane. I trzeba pamiętać, że nawet paracetamol w namiarze lub w połączeniu z alkoholem zabija, bo uszkadza nerki i wątrobę.

Leki może wywołać krwawienie żołądka

– Jestem za ograniczeniem dostępu do leków, które mogą przyczynić się m.in. do choroby wrzodowej, a nawet do perforacji żołądka. Nie mówię o paracetamolu czy lekach na przeziębienie - twierdzi Tomasz Karauda, lekarz oddziału chorób płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi.

Wskazywał na zagrożenia, krytykował politykę epidemiczną. Odpowie przed sądem lekarskim

Pomysł ograniczenia dostępności leków popiera też Bolesław Piecha (68 l.), poseł PiS, były wiceminister zdrowia. - Temat trzeba podjąć, bo  Polacy są największymi lekożercami w Europie - mówi "Super Expressowi".

Politycy od Kuchni - Mateusz Morawiecki
Sonda
Jak często bierzesz paracetamol?

Wciąż zażywamy zdecydowanie za dużo antybiotyków?

Posłuchaj ważnej rozmowy i dowiedz się, o co następnym razem zapytać lekarza.

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany