Ministerstwo Spraw Zagranicznych

i

Autor: www.gov.pl

Zdecydowane kroki resortu

Nagła dymisja w Ministerstwie Spraw Zagranicznych! Afera wizowa trwa, w tle Sikorski

2023-09-15 12:34

Wciąż nie cichną echa afery wizowej, a wręcz przeciwnie – cały czas pojawiają kolejne informacje i reakcje na opisane przez Onet zarzuty o utworzeniu kanału przerzutu nielegalnych imigrantów, w którym miał uczestniczyć były wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Teraz przyszła kolej na kolejną dymisję.

Afera wizowa zbiera żniwo? Ministerstwo Spraw Zagranicznych podjęło działania, które mają być z nią związane. Zdymisjonowano dyrektora Biura Prawnego i Zarządzania Zgodnością MSZ Jakuba Osajdę, o czym poinformowano w oficjalnym komunikacie resortu. Jak czytamy, decyzja o zwolnieniu została podjęta „W związku z trwającymi ustaleniami w sprawie nieprawidłowości w procesie wydawania wiz Minister Spraw Zagranicznych”. Ponadto wskazano jeszcze kolejne kroki.

- 2. przeprowadzić nadzwyczajną kontrolę i audyt w Departamencie Konsularnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz wszystkich placówkach konsularnych RP;

3. wypowiedzieć umowy wszystkim firmom outsourcingowym, którym od 2011 r. powierzone zostały zadania związane z przyjmowaniem wniosków wizowych w wyniku zamknięcia 31 placówek decyzją ówczesnego szefa resortu Radosława Sikorskiego – oświadczono.

Jak podaje „Gazeta Wyborcza”. Jakub Osajda miał być pomysłodawcą utworzenia Centrum Decyzji Wizowych w Łodzi, które miało być związane z rozporządzeniem o ułatwieniem dla zagranicznych pracowników. Według „Gazety Wyborczej”, CBA miało się zainteresować umową na wynajem Centrum i ewentualnych strat poniesionych przez Skarb Państwa.

Quiz. Pamiętasz te piosenki wyborcze? Komplet punktów dla fanów muzyki

Pytanie 1 z 8
Zacznimy od czego prostego. Piosenka zespołu TOP-ONE "Ole Olek" zaczyna się od słów:
Wieczorny Express - Bosak Grabiec Kamiński
Nasi Partnerzy polecają