Marian Banaś

i

Autor: Paweł Dąbrowski/SUPER EXPRESS

Nowe informacje

Afera wizowa. NIK zrobi kontrolę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych

2023-09-15 8:12

Nie cichną echa afery wizowej, w którą miał być zamieszany były wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Na zarzuty o pomoc w stworzeniu kanału przerzutu nielegalnych migrantów postanowiła odpowiedzieć Najwyższa Izba Kontroli, która chce bliżej przyjrzeć się Ministerstwu Spraw Zagranicznych.

Afera wizowa trwa dalej. Jak ustalił Onet, w Ministerstwie Spraw Zagranicznych miało dojść do ułatwiania zdobycia wiz w zamian za łapówki, które miały wynosić 25-40 tysięcy dolarów. Ułatwienia miały dotyczyć zwłaszcza osób z Azji i Afryki. Sprawą chce się zająć NIK, które zapowiedziało kontrolę w resorcie w ciągu najbliższych kilku tygodni.

- Jestem bardzo ciekawy, co dokładnie wykaże ta kontrola. Biorąc pod uwagę dzisiejsze informacje podawane przez media, możemy być świadkami jednej z największych afer w najnowszej historii Polski – napisał prezes NIK Marian Banaś na Twitterze.

Sprawą już zajęła się prokuratura, a siedem osób usłyszało zarzuty, ponadto trzy zostały zatrzymane. Jak informuje Wirtualna Polska, Edgar K., rzekomy współpracownik Piotra Wawrzyka spoza Ministerstwa Spraw Zagranicznych, miał usłyszeć zarzut płatnej protekcji. Miał zostać aresztowany przez sąd w Lublinie, a obecnie ma już przebywać na wolności. Przypomnijmy, że Edgar K., według Onetu, miał pomagać w załatwianiu wiz dla imigrantów.

QUIZ. Czy ta wypowiedź polityka jest prawdziwa? Pytania dla śledzących "Wiadomości" i "Fakty"

Pytanie 1 z 12
Czy to prawdziwa wypowiedź Donalda Tuska: "Gdy widzę te pląsy u Rydzyka, to jestem dumny z Polski"
Raport Plewy Jakub Banaś