Igor Zalewski

i

Autor: Piotr Grzybowski/SUPER EXPRESS Igor Zalewski

Felieton Igora Zalewskiego

Mundial w Katarze? Właściwie po co im to było?

2022-11-28 5:10

Wcześniej niewiele wiedziałem o tym kraju. Kojarzył mi się raczej dobrze – z bardzo profesjonalnymi liniami lotniczymi, z których usług korzystałem kilka razy w drodze na Daleki Wschód. Komfort, duży wybór filmów na pokładzie i metalowe sztućce do posiłków – luksus rzadko spotykany w dobie plastikowych jednorazówek - rozmyśla o Katarze Igora Zalewski.  

Miłe był też lotnisko przesiadkowe z wielkim misiem w holu głównym. I oryginalny plac zabaw, przy którym zazwyczaj koczowaliśmy z naszym synem w oczekiwaniu na kolejne połączenie.

Zarazem jednak nigdy nie zdecydowaliśmy się na wycieczkę do pobliskiej Dohy. Od znajomych dyplomatów słyszałem, że Katarczycy w obrzydliwy sposób traktują najemnych robotników z Pakistanu czy Bangladeszu. Mówiąc oględnie – nieszczególnie szanują ich życie. Może to były tylko legendy, ale nie drążyłem tematu. Zdecydowałem się zatem na dość śliski kompromis – wygodne linie lotnicze tak, ale nic więcej.

Mundial i piłka "we krwi". Zandberg o Katarze 2023

Jednak za sprawą mundialu, te wszystkie mało sympatyczne cechy Kataru trysnęły niczym gejzer. Nie wymagam od państw arabskich szacunku dla mniejszości seksualnych – to po prostu nierealistyczne oczekiwanie. Ale szowinizm podszyty rasizmem, przechodząca w okrucieństwo pogarda dla biednych, nietolerancja, ohydne przekonanie, że wszystko można kupić (w przypadku FIFA to akurat prawda), dyskryminacja kobiet, zamordyzm wobec mediów – to wszystko powoduje, że nie mam dla Kataru cienia sympatii. Oczywiście, wiele krajów ma podobne grzechy na sumieniu. Ale one raczej nimi nie epatują.

Igor Zalewski jest mocno poruszony tragedią w Seulu. Sam odczuł, czym jest ludzki żywioł

Czytam opinie specjalistów, że Katar i tak osiągnął swoje cele. Zdecydowanie się nie zgadzam. Wcześniej to państwo kojarzyło się z niczym albo gazem i topowymi liniami lotniczymi. Dzisiaj kojarzy się już bardzo źle. Katarczycy wydali na to mnóstwo pieniędzy. Za miliardy dolarów kupić niechęć całego świata? Moim zdanie to średni interes.

Rafał Chwedoruk: "PiS jest teraz skazane na zwiększenie frekwencji w grupach, w których jest to bardzo, bardzo trudne" [Raport Złotorowicza]
Sonda
Czy Dariusz Szpakowski powinien skomentować finał mundialu 2022?
Listen to "Grzechy Kataru. Czego możemy spodziewać się po mundialu?" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany