Mateusz Morawiecki

i

Autor: Art Service/Super Express Mateusz Morawiecki

Premier w amerykańskiej telewizji

Morawiecki w CBS: prowadzimy z prezydentem Bidenem rozmowy o zwiększeniu obecności żołnierzy USA w Polsce

2023-02-19 18:47

Tuz przed przylotem do Polski prezydenta USA Joe Bidena, premier Morawiecki udzielił wywiadu amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS. Premier powiedział, że Polska prowadzi z administracją prezydenta USA rozmowy na temat zwiększenia obecności sił amerykańskich w Polsce i uczynienia jej bardziej stałą. Dodał też, że oczekuje ze strony prezydenta USA mocnego potwierdzenia woli pokonania Rosji na Ukrainie.

Morawiecki - większa i stała obecność amerykańskich sił w Polsce

W programie w programie "Face The Nation”, Morawiecki zapytany o to, czy administracja USA wyraża chęć wysłania kolejnych sił do Polski, powiedział: - "Jesteśmy w procesie dyskusji z administracją prezydenta Bidena na temat uczynienia ich obecności bardziej stałej i zwiększenia jej. Jak dodał, choć uważa, że państwa NATO są bezpieczne przed rosyjską agresją, to należy zadbać też o stabilność w krajach wokół Sojuszu oraz przyłączyć Ukrainę do NATO i Unii Europejskiej. Ostrzegł, że jeśli do tego nie dojdzie, "Ukraina zawsze będzie strefą buforową".

Morawiecki - Ukraina musi wygrać

Pytany przez dziennikarkę Margaret Brennan o to, czego spodziewa się po nadchodzących wizytach prezydentów Bidena i Wołodymyra Zełenskiego - sugerując przy tym, że ten drugi będzie w Polsce podczas wizyty prezydenta USA - premier odparł, że oczekuje "bardzo silnego potwierdzenia naszej odporności i wspólnych wysiłków, by pokonać Rosję na Ukrainie".

"Zamiast mówienia - jak robią to niektórzy zachodnioeuropejscy politycy - że Rosja nie może wygrać tej wojny, a Ukraina nie może zostać pokonana, musimy zmienić paradygmat. I musimy powiedzieć: Ukraina musi wygrać, a Rosja musi zostać pokonana. I uważam, że słowa prezydenta Bidena zapewnią całą Europę, że Stany Zjednoczone są z nami w tej walce o wolność i pokój" - powiedział Morawiecki. o nazywają. I właśnie dlatego to jest tak krytyczny moment w naszej historii" .

Dodał, że nie może sobie wyobrazić, by jeśli Rosja wygra wojnę, pokój i stabilność na kontynencie były możliwe, bo "w samej naturze Rosji leży podbijanie innych krajów".

Pokój tylko na ukraińskich warunkach

Odnosząc się do pytania, czy koniec wojny w drodze wynegocjowanego pokoju jest możliwy z Putinem u władzy w Rosji, szef polskiego rządu powiedział, że owszem, negocjacje są możliwe, ale pod warunkami wyznaczonymi przez Ukrainę. Dodał jednocześnie, wskazując na swoją niedawną wizytę w Monachium na konferencji bezpieczeństwa, że w 1938 r. "doszło do innej konferencji monachijskiej, gdzie wszyscy przywódcy zachodniego świata ulegli Hitlerowi, wierząc, że niosą pokój swoim krajom". "A rok później, wybuchła II wojna światowa" - zaznaczył.

Sonda
Czy wizyta Joe Bidena w Polsce to dobry pomysł?
Express Biedrzyckiej - Leszek MILLER
Listen on Spreaker.