Patriarcha Cyryl

i

Autor: EAST NEWS Patriarcha Cyryl

Szokujące słowa patriarchy

Mobilizacja w Rosji. Patriarcha Cyryl apeluje do Rosjan: Umrzesz za kraj, będziesz z Bogiem

2022-09-23 22:10

Patriarcha Cyryl od początku wspiera agresję Rosji na Ukrainę. Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego patriarcha Cyryl I wezwał do tego, aby "nie bać się śmierci" podczas mobilizacji. Jak przekazał minister obrony Siergiej Szojgu, zmobilizowanych ma zostać w Rosji w sumie 300 tysięcy osób.

Patriarcha Cyryl nawołuje do mobilizacji w Rosji

Władimir Putin ogłosił, że podpisał dekret o częściowej mobilizacji w Rosji. Zgodnie z nim, służbie będą podlegali tylko obywatele, którzy znajdują się w rezerwie. Przede wszystkim chodzi o tych, którzy służyli w siłach zbrojnych, posiadają wojskowe specjalizacje i doświadczenie. Poborowi będą musieli przejść szkolenie. Jak podaje niezależny portal Meduza część potencjalnych „poborowych” próbuje wyjechać z kraju, zanim będzie za późno.

"Idź odważnie, aby wypełnić swój wojskowy obowiązek. I pamiętaj, że jeśli umrzesz za swój kraj, będziesz z Bogiem w Jego królestwie, chwale i życiu wiecznym" – powiedział zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego patriarcha Cyryl, którego wypowiedź cytuje białoruski niezależny kanał "Nexta".

Rosjanie uciekają z kraju. Protesty przeciwko mobilizacji

Rosjanie protestują przeciwko ogłoszonej przez Putina mobilizacji

Decyzja o ogłoszeniu mobilizacji wywołała w Rosji protesty, w których zatrzymano ponad 1300 osób. Portal OWD-Info powiadomił również, że uczestnikom protestów wezwania do wojska wręczano bezpośrednio w komisariatach. Teoretycznie, jak pisze Meduza, wezwanie do wojska może zostać wręczone tylko w miejscu zamieszkania, pracy lub nauki. W praktyce jednak może to się stać „wszędzie”. Dokument jest uznany za doręczony, gdy jego adresat osobiście złoży na nim podpis.

"Policja zachowywała się surowo, w kilku miastach zatrzymano dziennikarzy" - przekazała organizacja zajmująca się obroną praw człowieka w Rosji. Eksperci i media oceniają, że „mobilizacja częściowa jest tylko z nazwy”. W sieciach społecznościowych pojawia się wiele informacji o tym, że powoływani są „wszyscy jak leci”.

Sonda
Czy na terenie całej UE powinno zostać wstrzymane wydawanie wiz Rosjanom?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE