Przemysław Czarnek

i

Autor: Paweł Skraba/SUPER EXPRESS Przemysław Czarnek

Minister Czarnek: nie jesteśmy od tego, żeby wymuszać szczepienia

2022-08-27 8:51

My nie jesteśmy od tego, żeby wymuszać szczepienia, nie jesteśmy służbą sanitarną - powiedział w rozmowie z PAP szef Ministerstwa Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Minister odpowiedzialny za funkcjonowanie polskich szkół zaapelował, aby zadbać o bezpieczeństwo dzieci za pomocą szczepień. Jego zdaniem szczepieniami dzieci ukraińskich powinny się zająć odpowiednie służby. - Z mojego rozeznania wynika, że niezaszczepienie jest groźne dla niezaszczepionego, a nie dla zaszczepionych, więc wydaje mi się, że jeżeli polskie dzieci są zaszczepione, to nic im nie grozi. Ale to jest moje laickie podejście do sprawy" - powiedział.

Minister Czarnek o szczepieniach przeciwko COVID-19

W rozmowie z PAP minister edukacji Przemysław Czarnek pytany o obowiązek szczepienia przeciwko wielu chorobom jak odra, polio czy COVID-19, ukraińskich dzieci, które pójdą we wrześniu do polskich szkół stwierdził, że MEN nie jest służbą sanitarną. "Oczywiście wykonamy wszystko to, co służby sanitarne nam zlecą, jako konieczne do zrobienia, tak jak przygotowywaliśmy szkoły na szczepienia czy powrót do stacjonarnej nauki, przecież te setki milionów złotych wydane razem z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych na dezynfekcję, termometry, bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli – to się wszystko działo we współpracy z ministerstwem zdrowia i panem Adamem Niedzielskim, a wcześniej ministrem Szumowskim. Natomiast my nie jesteśmy od tego, żeby wymuszać szczepienia, zresztą nie znam się na szczepieniach. Z mojego rozeznania wynika, że niezaszczepienie jest groźne dla niezaszczepionego, a nie dla zaszczepionych, więc wydaje mi się, że jeżeli polskie dzieci są zaszczepione, to nic im nie grozi. Ale to jest moje laickie podejście do sprawy" - powiedział Przemysław Czarnek.

Czarnek: apeluję, by nie dać się zwariować

Nie można zapominać, że w Polsce np. szczepienia na COVID-19 nie są obowiązkowe, a i z przyjmowaniem tych obowiązkowych jest różnie ze względu na aktywny ruch antyszczepionkowy i nie wszystkie dzieci przyjmują preparaty, zatem ryzyko wybuchu epidemii czy powrotu wielu chorób zakaźnych jest duże. "Dlatego apeluję, żeby nie dać się zwariować, żeby zadbać przede wszystkim o nasze i naszych dzieci bezpieczeństwo, żeby one były chronione za pomocą szczepień zawsze wówczas, kiedy to jest możliwe. A co do dzieci ukraińskich, to już służby sanitarne muszą zdecydować, w jaki sposób je zabezpieczać, żeby nie chorowały.

Czarnek o podręczniku hit autorstwa prof. Roszkowskiego. Mówi o nagonce!
Sonda
Czy zaszczepisz swoje dziecko w wieku 5 - 11 lat?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają