Przemysław Czarnek

i

Autor: Łukasz Gągulski/Super Express Przemysław Czarnek

Wyniki matur

Minister Czarnek: Likwidacja gimnazjów to był strzał w dziesiątkę

2023-07-07 22:56

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek jest bardzo zadowolony z tegorocznych wyników maturzystów. - Wyniki matur pokazują, że system 8 plus 4 jest zdecydowanie bardziej efektywny i likwidacja gimnazjów to był strzał w dziesiątkę - chwalił to rozwiązanie w trakcie piątkowego posiedzenia Sejmu. I gratulował młodzieży efektów nauki.

- Histeria, która była rozpętana w związku z tym, że była to pierwsza matura dla absolwentów czteroletnich szkół licealnych, była zupełnie niepotrzebna. Matury przebiegły bardzo spokojnie, gratuluję maturzystom - powiedział w piątek w Sejmie Przemysław Czarnek.

 - Te wyniki świadczą też o tym, że system 8 plus 4 (ośmioletnia szkoła podstawowa i cztery lata liceum) jest zdecydowanie bardziej efektywny niż system 6 plus 3 plus 3. One pokazują ostatecznie, że likwidacja gimnazjów to był strzał w dziesiątkę na korzyść polskiej młodzieży - dodał minister edukacji i nauki.

Maturzyści mogą świętować - poszło lepiej niż w zeszłym roku

Maturę zdało w tym roku 84,4 proc. absolwentów szkół ponadpodstawowych. 11,3 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu – poinformował w piątek dyrektor CKE Marcin Smolik. Ministerstw Edukacji  iNauki podkreśla, że wyniki są bardzo dobre, lepsze niż w latach poprzednich.

 Spośród absolwentów liceów maturę w tym roku zdało 91,1 proc., a prawo do poprawki ma 6,4 proc. Z absolwentów techników, szkół artystycznych i szkół branżowych II st. maturę zdało 74,6 proc., a prawo do poprawki ma 18,4 proc.

Przemysław Czarnek grzmi z mównicy sejmowej
Sonda
Jak wspominasz swój egzamin maturalny?