Prezent

i

Autor: pixabay.com Prezent

Ubogie Boże Narodzenie

Mikołaj w tym roku nie dotrze do każdego. Połowa z nas wyda mniej na prezenty

2022-12-16 14:42

Drożyzna sprawia, że w tym roku przeznaczymy mniej pieniędzy na świąteczne potrawy czy na podróże do bliskich. Aktualnie poznaliśmy wyniki raportu, który wskazuje, że kryzys odbije się także na bożonarodzeniowych upominkach, czyli Mikołaj może nie dotrzeć do każdego.

70 proc. badanych lubi dawać prezenty

Obdarowywanie bliskich to powszechna praktyka na całym świecie. Zwyczaj - niezależnie od szerokości geograficznej - jest uznawany za jeden ze sposobów okazywania uczuć. Niemal 70 proc. pytanych uważa, że kupowanie i dawanie bliskim upominków jest dla nich doskonałą zabawą oraz że sprawia im przyjemność. Najnowszy raport firmy doradczej Kearney pokazuje również drugą stronę medalu: niepokój związany z presją dawania oraz trudności ze sfinansowaniem zakupów. Raport wskazuje m.in., że zmieniają się upominkowe trendy, ponieważ wiele osób dba o zrównoważony rozwój i ochronę klimatu.

Izabela Leszczyna: "Po nowym roku, przy zniesieniu tarcz tzw. antyinflacyjnych, inflacja na pewno przebije 20 proc."

Co trzeci obdaruje mniej osób

W tym roku duży wpływ na zakupy prezentów ma globalny kryzys i galopująca inflacja. Ponad połowa pytanych (54 proc.) wyda w tym roku mniej, a co trzeci (33 proc.) obdaruje mniejszą liczbę osób. Ciekawym zjawiskiem jest decyzja o zakupie podarunku z drugiej ręki.

Chęć zadbania o planetę oraz finanse widać także w rosnącej popularności prezentów wykonywanych samodzielnie. 25 proc. respondentów, aby celebrować ważne wydarzenia, przygotowuje dla bliskich posiłki, a 13 proc. wręcza albumy z fotografiami lub elementy wyposażenia domu. Rozwijają się także społeczności zgromadzone wokół sprzedaży rękodzieła i inspirujące do jego tworzenia.

Polacy płacą najwięcej za leki. Szykują się duże zmiany

Wnioski zaprezentowane przez twórców Raportu nasuwają pytanie, czy tegoroczne Święta będą inne od pozostałych. Rosnąca świadomość ekologiczna, ale także kryzys, mogą bowiem w dużym stopniu wpłynąć na sposób, w jaki podejdziemy nie tylko do obdarowywania, ale i świętowania.

Grinch z Ostrowi Mazowieckiej. Postanowił zepsuć święta, teraz ma kłopoty
Sonda
Macie już gotowe prezenty na święta?