Michał Cieślak

i

Autor: Shutterstock; Piotr Molecki/East News Michał Cieślak

Bez taryfy ulgowej dla ministra

Michał Cieślak bez litości ze strony kolegów. PiS zdecydowało o karze za incydent w Pacanowie

2022-11-09 9:32

Michał Cieślak (48 l.) nie mógł liczyć na kolegów i koleżanki z Prawa i Sprawiedliwości. Polityk za wydarzenia z czerwca, które miały miejsce na poczcie w Pacanowie, stracił stanowisko ministra, a później zajęła się nim Komisja Etyki Poselskiej. Zazwyczaj zdominowane przez PiS Prezydium Sejmu zwykło ratować swoich polityków. Ale nie tym razem.

Przypomnijmy, że Michał Cieślak z Partii Republikańskiej stracił w czerwcu lukratywną posadę ministra bez teki w rządzie Mateusza Morawieckiego (54 l.). Cieślak pożegnał się z funkcją po tym, jak nagłośniono, czego dopuścił się wobec naczelniczki poczty w Pacanowie. Kobieta rozpoznała go w urzędzie i wdała się w dyskusję na temat rosnącej drożyzny. To wystarczyło, by złożona przez Michała Cieślaka skarga pozbawiła ją pracy.

Michał Cieślak stracił stanowisko ministra i przychylność kolegów

Kiedy sprawa stała się głośna na cały kraj, szybko zaczęło się jej odkręcanie. Głos zabrał sam Jarosław Kaczyński i finalnie naczelniczka poczty wróciła do swojej pracy, a stanowisko stracił Michał Cieślak. Jednak nieprzyjemności dla Cieślaka związane z jego działalnością się nie skończyły. W lipcu zajęła się nim Komisja Etyki Poselskiej. Organ zdecydował o ukaraniu byłego ministra bez teki zwróceniem uwagi. W tym wypadku Michał Cieślak nie zdecydował się dać za wygraną. Polityk Zjednoczonej Prawicy odwołał się bowiem do Prezydium Sejmu, które pod przewodnictwem marszałek Elżbiety Witek, zdominowane jest przez Prawo i Sprawiedliwość.

I tutaj miało miejsce niemałe zaskoczenie dla Cieślaka. Otóż okazało się bowiem, że zapadła decyzja o utrzymaniu kary dla byłego ministra. Jak zwraca uwagę "Rzeczpospolita", w zdominowanej przez opozycję Komisji Etyki Poselskiej zwykle zapadają kary wobec polityków władzy, a kontrolowane przez partię rządzącą Prezydium Sejmu decyzję Komisji je uchylało, biorąc swoich w obronę. Ale tak nie stało się w tym przypadku.

Dlaczego Prezydium Sejmu zawyrokowało przeciw Michałowi Cieślakowi?

- Prezydium Sejmu podzieliło argumentację przedstawioną przez Komisję Etyki Poselskiej, że każdy poseł, jako osoba publiczna, zobowiązany jest w sposób szczególny do poszanowania godności innych osób. Powinien także unikać zachowań, które mogą naruszać dobre imię Sejmu - czytamy we fragmencie uzasadnienia decyzji Prezydium Sejmu.

W rozmowie z "Rz" osoba, która zna przebieg posiedzenia dotyczącego Michała Cieślaka, ujawnia, że uchwała w sprawie podjęta została jednogłośnie. - Członkowie prezydium z PiS byli bardzo stanowczy. Prawdopodobnie mieli przekaz z góry - wskazuje chcący zachować anonimowość polityk.

Poniżej galeria dotycząca wizyty Donalda Tuska w Piasecznie

Sonda
Jak oceniasz rządy PiS?
Gen. Leon Komornicki: "Ważne jest, by Ukraina była nie na stole negocjacyjnym, a przy stole" [Express Biedrzyckiej]
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany