Premier Mateusz Morawiecki

i

Autor: AP Premier Mateusz Morawiecki

Niepokojące słowa Morawieckiego. "Chcąc pokoju, trzeba się szykować na wojnę”

2022-02-14 10:30

- Im lepiej Polska i wschodnia flanka NATO, ale też Ukraina, będą uzbrojone, tym mniejszy będzie apetyt Kremla, żeby atakować i agresywną, neoimperialną polityką niszczyć aspiracje suwerennych państw - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki: przekazujemy broń defensywną

Mateusz Morawiecki pytany w wywiadzie dla “Sieci”, czy Polska przekazuje Ukrainie broń odparł, że tak, podobnie jak Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone. - Przekazujemy broń defensywną, by nasz sąsiad mógł się bronić przed agresją rosyjską - stwierdził.

Zaznaczył, że wszyscy mamy nadzieję na rozwiązania pokojowe, ale też wszyscy wiemy, że chcąc pokoju, trzeba się szykować na wojnę.

- Im lepiej Polska i wschodnia flanka NATO, ale też Ukraina, będą uzbrojone, tym mniejszy będzie apetyt Kremla, żeby atakować i agresywną, neoimperialną polityką niszczyć aspiracje suwerennych państw. To jest nasza odpowiedź, w którą wpisuje się też przygotowana przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego Ustawa o obronie ojczyzny, która ma radykalnie podnieść nasz potencjał militarny, obronny - powiedział premier.

Wojna na Ukrainie? A co z uchodźcami?

Morawiecki pytany, czy jesteśmy gotowi na ewentualną wielką falę migracyjną z Ukrainy, czy wiemy, co może się stać, jeśli Rosja pełnoskalowo uderzy na Ukrainę odparł: "miejmy nadzieję, że do takiego uderzenia nie dojdzie".

- Jednak jeżeli nastąpiłaby agresja, to przygotowujemy się na przyjmowanie uchodźców z Ukrainy – powiedział szef rządu.

- Przygotowujemy logistykę, by ewentualne tego typu ruchy migracyjne były jak najlepiej zaabsorbowane przez Polskę. Ale też posłaliśmy cały konwój na Ukrainę, bo w takich sytuacjach pierwszym etapem są migracje wewnętrzne, gdzie potrzeba też kontenerów, łóżek, artykułów pierwszej potrzeby, by ludzie wygnani z domów lub uciekający przed wojną mogli znaleźć schronienie - dodał.

ZOBACZ TAKŻE: Sytuacja na Ukrainie. "Trzeba się zbroić". Komentuje Igor Zalewski

Express Biedrzyckiej - Jacek Ozdoba: estem rozczarowany postawą Andrzeja Dudy. To wywieszenie białej flagi
Sonda
Czy niebawem wybuchnie wojna?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE