Zbigniew Rau

i

Autor: Cezary Pecold/Super Express

Ukraina na celowniku Rosji. Minister Zbigniew Rau leci do Kijowa na spotkanie z prezydentem

2022-02-09 15:00

Szef MSZ Zbigniew Rau odwiedzi Kijów. Jak podał rzecznik resortu, polski dyplomata będzie rozmawiał m.in. z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na temat działań mających na celu deeskalację i rozwiązanie trwającego kryzysu. - Wyrazimy poparcie dla ukraińskiej suwerenności - przekazał w środę, 9 lutego, 2022 roku, rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Łukasz Jasina powiedział podczas konferencji prasowej, że wizyta Zbigniewa Raua na Ukrainie rozpocznie się właściwe już w środę po południu. - Pan minister jedzie na Ukrainę dziś wraz z delegacją, ale wszystkie podstawowe punkty programu będą miały miejsce jutro - zaznaczył. Rzecznik MSZ mówił, że ważnymi elementami wizyty Raua, zarówno jako polskiego ministra spraw zagranicznych, jak i przede wszystkim przewodniczącego OBWE, będzie spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim (w czwartek) oraz rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kulebą (w czwartek i piątek). Jasina przekazał, że podczas rozmów omówionych zostanie wiele spraw, przede wszystkim kwestia aktualnej sytuacji bezpieczeństwa i nienaruszalności granic w otoczeniu OBWE, czyli także trwających w tej chwili zagrożeń dla ukraińskiej suwerenności.

Zobacz także: Wojsko strzela do protestujących. Minister Zbigniew Rau rozmawiał z szefem MSZ Kazachstanu

Express Biedrzyckiej - gen. Mirosław Różański: Konflikt totalny nie jest Rosji na rękę

- Tematem rozmów będzie rozwój wydarzeń na wschodzie kraju, w tym omówienie działań mających na celu deeskalację i rozwiązanie trwającego kryzysu, a także dalsza współpraca OBWE z Ukrainą (...). Poruszymy kwestię suwerenności, integralności terytorialnej Ukrainy, wyrazimy poparcie dla ukraińskiej suwerenności w graniach prawach międzynarodowego, co jest bardzo ważną sprawą - powiedział Jasina.

Rzecznik MSZ przypomniał, że na Ukrainie działa misja OBWE od 2014 roku, która nadzoruje m.in. sytuację w okolicach Ługańska i Doniecka. Rau spotka się m.in. ze specjalnym przedstawicielem OBWE na Ukrainie Mikko Kinnunenem. Jasina dodał, że poza rozmowami w Kijowie i Charkowie planowana jest wizyta Raua "na terenie ogarniętym bezpośrednim zagrożeniem". Zaznaczył, że z obiektywnych powodów i na prośbę strony ukraińskiej "nie jest komunikowane dokładnie miejsce".

Sonda
Czy Twoim zdaniem Rosja zaatakuje Ukrainę?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE