Marsz miliona serc

i

Autor: PAP/Paweł Supernak

Tak było 1 października w Warszawie

Marsz Miliona Serc. Ile osób przyszło? Są informacje z ratusza [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO 1.10.2023]

2023-10-02 9:10

W niedzielę, 1 października punktualnie o godzinie 12:00, w Warszawie rozpoczął się organizowany przez lidera PO Donalda Tuska Marsz Miliona Serc. Został zapowiedziany z dużym wyprzedzeniem, a politycy ugrupowania wierzą, że pójdzie z nimi aż milion osób. - Wszyscy muszą zobaczyć, że to idzie cała Polska, że wybory to jest starcie Polska kontra PiS – mówił jakiś czas temu Donald Tusk. Oglądajcie naszą relację na żywo!

Na żywo

Marsz Miliona Serc w Warszawie 1.10.2023

10:06

Woamy w naszej relacji na żywo z Marszu Miliona Serc!

10:08

Choć marsz zaczyna się o 12:00, na rondzie Dmowskiego już czekają pierwsi uczestnicy. Wśród nich poseł KO Dariusz Joński.

10:20

Tak obecnie wygląda miejsce, z którego o 12:00 ma wyruszyć marsz.

10:37

Marsz Miliona Serc już w lipcu został zadedykoany pani Joannie z Krakowa, której hitorią żyła niemal cała Polska. Niedawno zabrała głos w sprawie.

Marsz Miliona Serc zadedykowany pani Joannie, ale Tusk jej nie zaprosił. Teraz czuje się wykorzystana

10:53

W centrum Warszawy zbiera się coraz więcej uczestników marszu. Wiele osób ma ze sobą falgi Polski i Unii Europejskiej.

11:05

Policja jest na miejscu marszu i pilnuje, by nic nie zakłócało porządku.

11:12

Były premier Leszek Miller na marsz wybrał się metrem.

11:30

Policja patroluje także warszawskie metro, gdzie panuje większy niż zazwyczaj ruch.

11:33

Rzecznik PO Jan Grabiec zachęca do udziału w marszu.

11:41

Pojawiły się pewne utrudnienia z przemieszczaniem się po centrum Warszawy. Wyłączony jest ruch tramwajowy w Al. Jerozolimskich, na odcinku od placu Starynkiewicza do ronda Waszyngtona. Tramwaje linii 7, 9, 22, 24 kierowane są na objazdy. Z kolei w okolicach pl. Konstytucji, Marszałkowskiej, ronda Dmowskiego, Świętokrzyskiej, al. Jana Pawła II, ronda Zgrupowania AK "Radosław" można poruszać się tylko pieszo. Zamknięty został tuch na al. Niepodległości i Chałubińskiego, na odcinku od al. Armii Ludowej do Koszykowej.

11:53

Niebawem oficjalny start Marszu Miliona Serc. Na miejscu pojawił się lider PO i inicjator wydarzenia Donald Tusk.

11:59

Tak wygląda rondo Dmowskiego na chwilę przed rozpoczęciem marszu.

12:03

Tusk rozpoczął przemowę: Kiedy widzę to morze serc to dobrze czuję, że przychodzi ten przełomowy moment w historii naszej o ojczyzny. To symbol wielkiego polskiego doradzenia. Nielicznie uciekli ze stolicy, nie chcieli as widzieć.

12:04

Tusk: Pokonaliśmy różne przeszkody, początki były trudne. Pamiętam lata 70., kiedy Jan Paweł II złożył wizytę w ojczyznę. Wtedy władza zrozumiała, ze to już koniec, Spójrzcie dzisiaj na siebie. Oni nam już nic złego nie mogą zrobić.

12:04

Tusk: Widzę moje największe skarby: moje wnuki są tutaj. Nie wszyscy jeszcze tu są, może nie zdążyli jeszcze zatankować.

12:05

Tusk: Tej siły już nic nie zatrzyma. Ten olbrzym już się obudził. Niech nikt w szeregach władzy nie ma złudzeń. Nasz prezydent, który tę władzę obudził, jest dzisiaj z nami – Rafał Trzaskowski.

12:06

Rafał Trzaskowski zabiera głos.

12:06

Rafał Trzaskowski: Idziemy po zwycięstwo w wyborach. Idziemy po zupełnie nową Polską. Miliony się obudziły i to jest najważniejsze. Idziemy pełni nadziei i determinacji w kierunku Polski, która jest tolerancyjna, różnorodna, europejska i uśmiechnięta.

12:07

Rafał Trzaskowski: Idziemy w kierunku przyszłości. To dla nas najważniejsze, rozmowa o przyszłości. Nie chcemy się cały czas oglądać do tyłu. Nie chcemy polityki budować tylko na resentymencie, tak jak nasi konkurencji. Chcemy się odwoływać do najlepszej tradycji Polski.

12:08

Rafał Trzaskowski: Chcemy dumnie, z odwagą patrzeć w przyszłość. Na czym dzisiejsza władza buduje swoją kampanie wyborczą? Tam nie ma żadnej pozytywnej informacji.

12:10

Rafał Trzaskowski: Co oni pozytywnego proponują? Znalazłem jedna rzecz. Igrzyska Olimpijskie nam zorganizują, to załatwi wszystkie nasze problemy. Na razie mamy igrzyska nienawiści i manipulacji.

12:10

Rafał Trzaskowski: Dlaczego warto iść głosować? Żeby zbudować inną Polskę, która naprawdę patrzy w przyszłość i zapewni nam wolność osobistą od władzy, która się bez przerwy wtrąca, a jest kompletnie odklejona od rzeczywistości.

12:12

Rafał Trzaskowski: Żeby dzieci nie musiały patrzeć, jak ich mamy są bite pałkami, bo walczą o swoje prawa. […] Żeby nikt nikomu nie odbierał godności, bo godność i wolność jest najważniejsza.

12:13

Rafał Trzaskowski: Chcemy Polski wolnej, w której jest jasny przyjazny rozdział państwa od Kościoła. Nie chcemy Polski, w której Kościół wspiera partię rządzącą, a partia rządząca wspiera Kościół.

12:13

Rafał Trzaskowski: Chcemy Polskiej, w której nie dominuje gigantomania oparta na kompleksach.

12:15

Rafał Trzaskowski: Chcemy Polskiej, w której to wy podejmujecie decyzje.

12:16

Rafał Trzaskowski: Te wybory mają fundamentalne znaczenie, dlatego że obiecujemy wam Polskę jutra, przyszłości, wolności, w której nikt się nie musi wstydzić władzy, która jest totalnym obciachem odklejonym od rzeczywistości.

12:17

Rafał Trzaskowski: Te wybory są o przyszłości, dlatego wszyscy tłumnie zaczynamy dzisiaj ten marsz ku wyborom, a tak naprawdę ku zupełnie nowej Polsce.

12:18

Rafał Trzaskowski: To wy wszyscy jesteście bohaterami dnia codziennego. […] Jak będziemy razem, to zwyciężymy.

12:20

Tusk pozdrowił Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołownię, Lecha Wałęsę, KOD i Strajk Kobiet.

12:21

Na scenę wchodzą liderzy Lewicy: Robert Biedroń i Włodzimierz Czarzasty.

12:22

Czarzasty: Jestem tutaj, bo uważam, ze opozycja powinna ze sobą współpracować, ze po wyborach opozycja stworzy wspólny rząd, bo ten rząd będzie tworzył trzecia Droga, KO i Lewica. Dlatego wszystkie te 3 partie muszą wejść do Sejmu.

12:22

Czarzasty: Marzę, żeby kler nigdy nie mówił nam, co mamy robić, kogo kochać i w jaki sposób, tym bardziej, ze te rady płyną z Dąbrowy Górniczej, Chcę, żeby kler płacił podatki. Chcę, żeby kler był równy wobec prawa.

12:23

Czarzasty: Chce, żeby kobiety miały swoje prawa, żeby same decydowały w aborcję, żeby aborcja była legalna do 12. tygodnia ciąży.

12:24

Czarzasty: Chcę, żeby w szkole skończyła się religia, a zaczęły się posiłki dla dzieci.

12:25

Czarzasty: Chcę, żeby hasło „Mieszkanie jest prawem, a nie towarem” było wprowadzone w życie.

12:26

Czarzasty: Chcę, żeby Polacy krócej pracowali, tak jak we Francji. 35-godzinny tydzień pracy.

12:27

Czarzasty: Chcę, żeby seniorzy w godności żyli w swojej drugiej części swojego życia. Chcę, żeby była renta wdowia, żeby dostali nagrodę za swoje piękne życie.

12:27

Czarzasty: Chcę, żeby nikt nam nie mówił, ze jesteśmy świniami, jak jesteśmy w kinie. To jest skandal.

12:27

Czarzasty: Polska musi być jedna, uśmiechnięta, wielka, tolerancyjna, bo na to zasługuje. Zwyciężymy!

12:28

Biedroń: Dzisiaj serce Polski boje tutaj, na rondzie Praw Kobiet w Warszawie, bo to kobiety wygrają te wybory.

12:29

Biedroń: Od kilku lat na Żoliborzu panuje mrok, który niszczy Polskę, prawa kobiet, prawa mniejszości, polską kulturę, polski samorząd, dzieli Polaków.

12:30

Biedroń: Dzisiaj stoimy zjednoczeni. Na te deklarację czekaliście zbyt długo, ale jesteśmy gotowi zwyciężyć. Jesteśmy gotowi stworzyć jeden rząd, cała opozycja.

12:31

Biedroń: Wasze prawa muszą stać się naszą siłą. Wasza determinacja musi stać się naszą siłą. 15 października musimy pogonić ten rząd.

12:33

Tusk: Jesteśmy zjednoczeni wiarą we własne siły.

12:34

Michał Kołodziejczak: Mamy jeden cel, a tym celem jest Polska.

12:34

Michał Kołodziejczak: Nigdy nie dajcie sobie wmówić, że Polska nie należy do was.

12:35

Michał Kołodziejczak: Teraz tym, którzy rządzą, wydaje się, że Polska należy do nich.

12:36

Michał Kołodziejczak: Jestem rolnikiem i wiem, że plony zbiera się na jesień, ale najpierw, żeby zebrać dobre plony, trzeba dużo pracować, dobrze pracować i czasu nie marnować. Mamy dwa tygodnie bardzo ciężkiej pracy. Obiecuję wam krew, pot i łzy i zwyciężymy.

12:36

Michał Kołodziejczak: Ta praca sama się nie zrobi. My zrobimy co możemy. Ale czy wy pomożecie?

12:38

Michał Kołodziejczak: Chce podziękować wszystkim działaczom Agrounii, którzy tutaj są, wszystkim, którzy reprezentują siłę ludową i są tutaj z nami. Pamiętajcie: wolność i bezpieczeństwo, to jest konkret i o te konkrety będziemy walczyć.

12:43

Tusk: Ten marsz jeszcze się nie zaczął, a jest już nas prawie milion.

12:46

Tusk: Piłsudski powiedział, że siła bez sprawiedliwości wolności jest zwykła przemocą i tyranią. Ale wolność i sprawiedliwość bez siły jest dziecinadą, gadulstwem.

12:49

Na scenie niespodziewanie pojawił się Jurek Owsiak, który podziękował za obecność i oficjalnie rozpoczął pochód marszu.

12:50

Maszerujących powitał Bartosz Arłukowicz. Na czele marszu idzie Donald Tusk, Michał Kołodziejczak i Rafał Trzaskowski. Osoby na pierwszym rzędzie trzymają długą, biało-czerwoną flagę.

12:52

Tak wyglądało rondo Dmowskiego w południe.

12:53

Arłukowicz: Nie ulegajcie prowokacjom. To jest marsz uśmiechniętych ludzi.

12:55

Marsz Miliona Serc odbywa się także w Krakowie.

13:03

Tak wygląda czoło marszu.

13:05

Małgorzata Kidawa-Błońska: Jeśli w Warszawie będzie milion osób, to wszystko się zmieni i jest milion osób! […] Nie damy się podzielić, nie damy się kupić. […] My się PiS-u nie boimy.

13:05

Tłum skanduje „Wolne media, wolne sądy”

13:07

Jan Grabiec: Pamiętamy, co spotykało nas przez 8 lat, ile upokorzeń, ile momentów, gdy nie dało się już patrzeć na to, co robi władza, co nam proponują.

13:08

Jan Grabiec: Dobro musi wygrać ze złem, dlatego musimy te wybory wygrać.

13:08

Jan Grabiec: 15 października wszyscy musimy powiedzieć „Nie” tej władzy.

13:10

Maszerującym towarzyszą polskie piosenki, puszczane z głośników.

13:11

Barbara Nowacka: Idziemy po wolną Polskę, Polskę naszych marzeń, w której żadna z was nie będzie się już bała.

13:11

W tłumie wiele osób ma założone rude peruki.

13:14

Na marszu pojawili Michał Kobosko i Ryszard Petru z Trzeciej Drogi.

13:21

Czoło marszu dotarło na rondo ONZ.

13:29

Policja czuwa nas bezpieczeństwem maszerujących.

13:39

Włoskie media piszą o Marszu Miliona Serc: "Polska, dziesiątki tysięcy w Warszawie na demonstracji opozycji"

13:40

Czoło marszu dobiło do Hali Mirowskiej.

13:42

Tak wyglądają okolice Hali Mirowskiej.

13:44

Żona Radosława Sikorskiego, Anne Apllebaum, tak napisała o Marszu Miliona Serc: - „Marsz miliona serc” dziś w Warszawie – największa od 1989 roku demonstracja opozycji.

13:48

Cezary Tomczyk: W TVP mówią, że jest nas garstka. A my jeszcze nawet z ronda Dmowskiego nie wyszliśmy.

13:51

Czoło marszu przy Rondzie Radosława, a w miejscy startu (rondo Dmowskiego) nadal widać tłum osób.

14:00

Władysław Kosiniak-Kamysz w Oświęcimiu: Słyszymy serdeczny głos z Marszu Miliona Serc w naszą stronę. Dobrze, że marsz się odbywa w Warszawie. Każdy ma swoje zadanie do wykonania. My jesteśmy na naszym marszu po Polsce w ramach 1000 spotkań – docieramy do nawet najmniejszej miejscowości.

14:11

Według rzecznika ratusza Jakuba Leduchowskiego w marszu uczestniczy około miliona osób.

14:12

Donald Tusk komentuje marsz na Twitterze.

14:16

- To największa w historii Warszawy demonstracja. W kulminacyjnym momencie około miliona uczestników - przekazała w rozmowie z Onetem Monika Beuth, rzeczniczka Urzędu Warszawy

14:29

Czoło marszu na Rondzie "Radosława".

14:43

Na drugiej cenie przemawiali między innymi Borys Budka, Monika Wielichowska czy Marcin Kierwiński.

14:44

Na scenie pojawiły się dzieci, które zachęcają do pójścia na głosowanie.

14:49

 Zdrowie jest niezwykle ważne, bo nam się należy z naszych składek, z tego jak pracujemy na to. Aby później dbać o nasze zdrowie, o nasze życie. O naszą codzienność. 

14:50

Jerzy Owsiak: My, jako fundacja robimy wszystko, aby w polskich szpitalach był najnowocześniejszy sprzęt. Wybory mają spowodować, aby pielęgniarze, pielęgniarki, aby wszyscy pracujący przy tych stanowiskach, lekarze zarabiali bardzo dobrze. Żeby byli zawsze na miejscu.

14:51

Tusk dotarł do drugiej sceny.

14:52

Tusk: Chcę wam powiedzieć, że jest nasz więcej niż milion. Uczestniczymy w wydarzeniu naprawdę wyjątkowym. Nie chodzi o to, że jest to największa polityczna manifestacja w Polsce

14:55

Tusk: Nie wiem, czy kiedykolwiek słowa „Jeszcze Polska nie zginęła” brzmiały tak autentycznie.

14:55

Uczestnicy śpiewali hymn narodowy.

14:56

Powoli wraca ruch w niektórych częściach Warszawy.

15:09

Tusk: Jest ta władza na tyle cyniczna, ma tyle pieniędzy, ma media, ma taką bezwzlędność. I być może apatii albo rezygnacji po stronie wielu Polek i Polaków, że to wszystko dawało im taką przewagę.

15:25

Jak podaje rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth, marsz przebiega bez zakłóceń i niepożądanych incydentów. Podkreśliła, że cała 4 km trasa marszu wciąż jest wypełniona ludźmi, zatłoczone są także boczne uliczki. Na podstawie ujęć z monitoringu podała, że szacunkowo pojawiło się około miliona osób.

15:28

Ma zakończenie marszu rozbrzmiewa piosenka „Wolność kocham i rozumiem”, śpiewana przez artystów na scenie.

15:33

Marsz Miliona Serc został zakończony. Dziękujemy, że byliście z nami!

15:30

Tusk: Sami zostaliście, panie Kaczyński. Ze swoją nienawiścią i pogardą, i partyjnymi towarzyszami. Sami jak palec. Uciekliście z Warszawy dzisiaj i nie dziwię się. Ja też na waszym miejscu nie chciałbym zobaczyć tego, jak wygląda prawdziwa Polska, jak wyglądają dumne Polki, jak wyglądają dumni Polacy.

Marsz Miliona Serc rozpoczął się o 12:00, na rondzie Dmowskiego, w samym sercu Warszawy. Uczestnicy wydarzenia przeszli ulicą Marszałkowską, Świętokrzyską, aleją Jana Pawła II, a zakończą marsz na rondzie Radosława. Nazwa marszu nie jest przypadkowa – nawiązuje do symbolu biało-czerwonego serca, które politycy KO noszą jako przypinkę.

- Serce, które stało się naszym symbolem, nie ma barw partyjnych, tylko biało-czerwone. Nie będziemy się tam zajmować partiami, ani moją, ani żadną inną. Idziemy tam wszyscy razem, podobnie jak w czerwcu – mówił w wywiadzie z „Polityką” Donald Tusk.

Warto przypomnieć, że na czerwcowym Marszu Opozycji w Warszawie, również zorganizowanym przez Donalda Tuska, pojawiło się szacunkowo około pół miliona uczestników z całej Polski. Tym razem lider PO chce jeszcze bardziej podbić stawkę, ale nie czeka go wcale łatwe zadanie! Tego samego dnia zaplanowano głośną konwencję PiS-u w Katowicach, która zgodnie z zapowiedziami sztabowców, ma zmienić bieg kampanii wyborczej.

Wszystkim chcącym wziąć udział w Marszu Miliona Serc dyrektorka ZTM Katarzyna Strzegowska zalecała korzystanie z metra i pociągów, bowiem inne środki lokomocji mogą mieć problemy ze sprawnym przemieszczaniem się. 

Sonda
Czy Marsz Miliona Serc pomoże opozycji wygrać wybory 2023?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają