Marian Banaś

i

Autor: screen youtube SEJM RP

Władza zdoła zatrzymać szefa NIK?

Marian Banaś może stracić immunitet. PiS ma już plan, zostało tylko 6 miesięcy

2022-12-15 9:39

Marian Banaś (67 l.), który od 2019 roku pozostaje szefem Najwyższej Izby Kontroli, może niebawem już stracić immunitet. Prawo i Sprawiedliwość znalazło bowiem sposób, na krnąbrnego szefa instytucji, która nie zamierza iść wedle ścieżki wyznaczonej przez władzę. Jak mówi przewodniczący sejmowej komisji, Banasiowi mogło zostać ostatnie pół roku.

Odkąd prezes Najwyższej Izby Kontroli, Marian Banaś, zdecydował się wybić na niezależność, rząd Prawa i Sprawiedliwości robi, co może, by pozbawić swojego dawnego posła stanowiska szefa NIK. Pod rządami Banasia instytucja niejednokrotnie szła na otwarte zwarcie z władzami, nierzadko zajmując się kontrolą tam, gdzie Zjednoczonej Prawicy było to wysoce niewygodne. Możliwe, że saga Mariana Banasia w NIK niebawem się skończy.

Marian Banaś z ostatecznym odliczaniem? PiS może mu odebrać immunitet za przekroczenie prędkości

Do Sejmu wpłynął wniosek Inspekcji Transportu Drogowego w sprawie Mariana Banasia, który został przyłapany przez fotoradar, jak o 20 km/h przekroczył dozwoloną prędkość. W związku z immunitetem, który chroni prezesa NIK, nie można było wystawić mu mandatu. Wniosek ITD, który trafił do Sejmu, dotyczy właśnie uchylenia prawnej ochrony Banasia.

Sprawą zajmie się Komisja Regulaminowa, Immunitetowa i Spraw Poselskich, na której czele stoi Kazimierz Smoliński (67 l.) z PiS. Ten w rozmowie z "Rzeczpospolitą" ujawnił, że sprawa zostanie rozpatrzona w ciągu najbliższego półrocza. - Potwierdzam, że sprawa ta znajduje się w przyjętym porządku obrad na przyszły rok - ujawnił przewodniczący organu.

To nie pierwszy wniosek w sprawie Mariana Banasia. Prezes NIK od roku czeka na głosowanie w sprawie immunitetu

Kwestia zarejestrowanego przekroczenia prędkości nie jest jednak jedyną, która może zagrozić Marianowi Banasiowi. Pod koniec lipca 2021 roku do Sejmu wpłynął wniosek w sprawie uchylenia immunitetu Marianowi Banasiowi w związku z zarzutami o ukrywanie majątku. Według CBA i prokuratury w latach 2015 - 2019 prezes NIK miał zaniżyć swoje dochody o 550 tys. zł.

Druga połowa 2021 roku upłynęła nad procedowaniem sprawy w sejmowej komisji, która w końcu stycznia 2022 głosami 9 do 7 zdecydowała o uchyleniu immunitetu Marianowi Banasiowi. I tutaj wątek się kończy, bo w sprawie odtąd panuje cisza, a wniosek miał trafić do "sejmowej zamrażarki".

Jaki jest tego powód? "Rz" wskazuje, że Marian Banaś wciąż ma stronników w Zjednoczonej Prawicy, którzy hamują proces. W partii wciąż mają mieć także świadomość, że drażnienie prezesa NIK może zaowocować kolejnymi głośnymi kontrolami NIK, tak niewygodnymi dla obecnej władzy. 

Poniżej galeria, w której znajdziecie sposób PiS na wygraną na wsi

Sonda
Czy Marian Banaś zdoła utrzymać kontrolę nad NIK?
Express Biderzyckiej - Gen. Mieczysław Bieniek przejrzał Putina! Mówi, co się wydarzy po szczycie NATO

Kto stoi za próbą zamachu stanu w Niemczech?

Zdaniem eksperta zagrożenie było POWAŻNE. Posłuchaj rozmowy!

Listen to "Jak pokazała historia, żadnych band świrów nie należy olewać - dr Witkowski o próbie zamachu stanu w Niemczech. RAPORT ZŁOTOROWICZA" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany