Kuchciński walczy z naturą

i

Autor: Artur Hojny Kuchciński walczy z naturą

Były marszałek Sejmu pisze do sąsiadów

Marek Kuchciński w specjalnym liście do Niemców: "Wzajemny szacunek wyzwaniem"

2022-12-21 8:34

Tekst autorstwa Marka Kuchcińskiego (67 l.), byłego marszałka Sejmu, ukazał się na łamach niemieckiej gazety "Berliner Zeitung". W swoim piśmie polityk bezpośrednio zwraca się do naszych sąsiadów zza Odry i porusza temat wzajemnych stosunków. Pojawiło się chociażby nawoływanie do przywrócenia Trójkąta Weimarskiego, czy poruszony został temat szacunku.

Marek Kuchciński, który na stanowisku szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zastąpił Michała Dworczyka (47 l.), na łamach gazety wydawanej w stolicy kraju naszych zachodnich sąsiadów, zwrócił się bezpośrednio do Niemców. Były marszałek Sejmu pisał o Trójkącie Weimarskim, który łączył Polskę, Niemcy i Francję. Jak przekonywał polityk, powrót do "regularnych politycznych konsultacji" byłby najlepszą z opcji.

Polska? Marek Kuchciński: Naturalny sojusznik Niemiec

Wbrew narracji, którą można śmiało nazwać "uderzającą w Niemcy", a z jaką mamy do czynienia podczas spotkań prezesa Jarosława Kaczyńskiego (73 l.) z wyborcami na spotkaniach, Marek Kuchciński w superlatywach rozpisywał się o stosunkach między Warszawą a Berlinem. Wprost pisał, że Polska jest "naturalnym partnerem Niemiec", a ostatnie 30 lat to okres, gdy "dużo osiągnęliśmy". Jego zdaniem największym wyzwaniem we wzajemnych relacjach jest kwestia szacunku.

Polska i Niemcy dużo osiągnęły w minionych 30 latach. Relacje między społeczeństwami i współpraca gospodarcza stały się bardzo ścisłe. Wyzwaniem pozostaje wzajemny szacunek - podkreślił Kuchciński.

Co z reparacjami? Markowi Kuchcińskiemu nie przyszło do głowy użycie tego słowa, ale problem poruszył

Polityk odniósł się również do zagadnienia reparacji, które w ostatnich latach kilkakrotnie podnosił obóz rządzący. Co ciekawe, Kuchciński ani razu nie użył słowa "reparacje", ale i tak nie zabrakło dosadnego języka. Były marszałek Sejmu przypomniał na łamach "Berliner Zeitung", że Niemcy szeroko wypłacają zadośćuczynienie obywatelom i "wielu narodom europejskim", a Polska została pominięta.

Polska ze względu na skomplikowaną sytuację prawną oraz polityczne uniki nie dostała nic. Rozwiązanie tego problemu wymaga zaangażowania w politykę odważnych ludzi, którzy są zdolni i gotowi do podjęcia trudu uczciwego pojednania - podsumował Kuchciński.

Poniżej galeria, w której zobaczycie zdjęcia Mateusza Morawieckiego z dziećmi

Sonda
Czy Marek Kuchciński to odpowiednia osoba na stanowisku szefa kancelarii premiera?
H. KOWALCZYK: CENY ŻYWNOŚCI W PRZYSZŁYM ROKU NIE BĘDĄ JUŻ TAK SZYBKO ROSŁY
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany