Leki

i

Autor: Pexels / Pixabay Lista leków refundowanych 2022. Nowa lista leków wchodzi w życie od maja

ZMIANY NA LIŚCIE

Lista leków refundowanych: Więcej leków dla cukrzyków. Zmniejszają ryzyko zgonu i wydłużają pacjentom życie

2022-08-23 4:43

Świetna wiadomość dla chorych na cukrzycę typu 2, a stanowią oni większość z 3 mln Polaków cierpiących na cukrzycę ogółem. Od września rozszerzona będzie dostępność skutecznych terapii. Dzięki nowoczesnym lekom u diabetyków nie będą występowały problemy z sercem i nerkami, a jeśli się pojawią, to mniejsze będzie ryzyko śmierci chorego.

Leki dla cukrzyków od września na liście leków refundowanych 

Cukrzyca typu 2 to nieuleczalna choroba, która skutkuje poważnymi powikłaniami. Środowisko pacjentów skupione przy Polskim Stowarzyszeniu Diabetyków od dawna walczyło o rozszerzenie terapii pacjentów z tą chorobą leki, dostępnymi dotąd tylko dla nielicznych. Teraz diabetycy mają powód do radości, bo od września, terapie, o które zabiegali, będą dostępne dla wszystkich. Znalazły się bowiem na liście refundacyjnej ministerstwa zdrowia. Wprowadzono na nią wskazania dla 3 grup lekowych: dla leków dulaglutyd i semaglutyd (analogi GLP-1), dla flozyn (inhibitory SGLT-2) oraz inhibitorów DPP-4.

CZYTAJ: Katarzyna Lubnauer dla "SE": Nie może być tak, że emerytów nie stać na leki!

Dłuższe życie z cukrzycą

Rewolucja na liście leków refundowanych. Te leki zmniejszają ryzyko zgonu i wydłużają pacjentom życie

Co to oznacza? Jakie leki przeznaczono do leczenia cukrzycy będą refundowane od września? Wyjaśnia to w rozmowie z nami prezes Polskiego  Towarzystwa Diabetologicznego: – Te leki nie są nowe, ale długo czekały, aby znaleźć się na liście refundacyjnej. Dzięki nim diametralnie zmienia się terapia w cukrzycy typu 2. Co pewien czas odkrywamy ich nowe, korzystne działanie. Mamy naukowe dowody m.in. na to, że nie tylko poprawiają rokowania w przypadku wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych (np. zawał serca lub udar mózgu), które towarzyszą cukrzycy, ale też zmniejszają ryzyko zgonu i wydłużają pacjentom życie – informuje prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz (56 l.), prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Sonda
Czy leki w Polsce są za drogie?