Leki

i

Autor: SHUTTERSTOCK Leki

Nowa lista leków refundowanych od 1 lipca. Uwaga emerycie, sprawdź, czy Twoje leki zdrożeją! [TABELA]

2022-06-21 9:12

Aktualna lista leków refundowanych od 1 lipca zaskakuje! Na nowej liście refundacji znalazły się m.in leki na choroby rzadkie. Od początku lipca będzie obniżka cen 231 leków, a dwa preparaty przeciwbólowe dla pacjentów onkologicznych będą darmowe. Niestety, ale aż 435 innych leków zmieni ceny na wyższe, w tym leki często używane przez seniorów leki na raka prostaty i na serce. Co konkretnie zdrożeje, a co stanieje? Sprawdź konkrety, w naszej tabeli.

Nowa lista leków refundowanych od 1 lipca 2022

Zgodnie z projektem lipcowej listy leków refundowanych, do programów lekowych trafi 7 substancji czynnych. Należy do nich lek Xgeva, który zapobiega powikłaniom kostnym u pacjentów z zaawansowanym nowotworem. Lek ten wróci do programu lekowego, bo prawie rok temu wypadł z refundacji. Z kolei pacjenci z przewlekłą migreną ucieszą się z objęcia finansowaniem popularnych leków Aimovig i Ajovy. Do refundacji wprowadzony będzie też Entyvio, który pomoże osobom z chorobą Leśniowskiego – Crohna i z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.

Zgodnie z projektem lipcowej listy leków refundowanych, do programów lekowych trafi 7 substancji czynnych:

  • Upadacitinibum
  • Siltuximabum
  • Letermovir
  • Fedratinibum
  • Fremanezumabum
  • Erenumabum
  • Denosumabum

Obniżki cen leków - które leki będą tańsze od lipca i o ile?

Z wykazu refundowanych leków wynika ponadto, że od lipca obniżone zostaną dopłaty dla 231 opakowań leków w aptekach. Będą to niewielkie obniżki: o ponad 10 zł stanieje tylko 14 preparatów. Chodzi na przykład o opioidowe leki przeciwbólowe dla pacjentów onkologicznych (Oxyduo i Oxynador), do których od lipca nie trzeba będzie dopłacać (będą za darmo).

Te leki zdrożeją od lipca. Wiemy, o ile zapłacisz więcej

Nowa lista zawiera też 435 leków, które zdrożeją, ale na szczęście dopłaty nie będą znaczące. Podwyżki zmartwią m.in. pacjentów z rakiem prostaty, którzy przyjmują lek Eligard. Dopłata do niego wyniesie 126,57 zł zamiast 116,09 zł. O 3 zł więcej trzeba będzie zapłacić także za lek Torvacard 40 dla chorych na serce.

NIŻEJ W NASZEJ GALERII, ZNAJDZIESZ NOWĄ LISTĘ LEKÓW REFUNDOWANYCH OD 1 LIPCA 2022. SPRAWDŹ, KTÓRE LEKI STANIEJĄ, A KTÓRE ZDROŻEJĄ I O ILE ZAPŁACISZ WIĘCEJ

Sonda
Czy leki w Polsce są za drogie?
Express Biedrzyckiej - Marek Sawicki: Premier i ministrowie nie czytali KPO
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany