Długi staż, szybszy odpoczynek
Emerytury stażowe mają pozwolić Polakom, którzy mają za sobą odpowiednio długi staż pracy przejście na emeryturę, zanim osiągną wiek emerytalny (60 i 65 lat). – Z badań wynika, że trzy czwarte Polek i Polaków popiera tę ustawę, bo wprowadza zasadę – jeśli pracujesz dość długo, możesz przejść na emeryturę – mówiła w Sejmie posłanka Lewicy Dorota Olko (36 l.).
Seniorze, trzymaj się za portfel. Nie będzie drugiej waloryzacji, a drożyzna nadciąga!
Dzięki emeryturze stażowej, część kobiet mogłaby zostać emerytkami już w wieku 50 lat – o ile zaczęły pracować jako 18-latki i pracowały nieustannie do dziś. Podobnie może być z mężczyznami, którzy na emeryturę stażową przeszliby już w wieku 55 lat. Dotyczy to głównie osób zatrudnionych w dużych, państwowych zakładach (np. elektrownie).
Obniżenie wieku emerytalnego
– W takim kształcie, jaki zaproponowano w projektach, efektem wprowadzenia emerytury stażowej będzie obniżenie wieku emerytalnego – uważa ekspert emerytalny Oskar Sobolewski. – Jest to ukłon w stronę osób, które mają udokumentowany staż. Kto będzie mógł skorzystać z takiej nowej emerytury, będzie zależało od ostatecznych zapisów w ustawie. Podejrzewam, że z dwóch projektów finalnie powstanie jeden – dodaje ekspert.
UWAGA! Emeryci mogą nie dostać waloryzacji w marcu!
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz ZUS prowadzą analizy, jak emerytury stażowe wpłyną na system emerytalny oraz ile będą one kosztować. Od wyniku analiz (kosztów dla budżetu) będzie zależało, czy nowy rodzaj emerytur zostanie uchwalony.