Emeryci

i

Autor: Shutterstock Emeryci

Renty i emerytury w 2024 roku

Seniorze, złap się za portfel. Nie będzie drugiej waloryzacji, a drożyzna dopiero nadciąga!

2024-04-17 5:05

GUS podał dane o inflacji za marzec – wyniosła 2 proc. W kolejnych miesiącach ma być tylko na nieco wyższym poziomie. Oznacza to, że nie zostanie spełniona kluczowa obietnica Donalda Tuska (67 l.) – druga waloryzacja rent i emerytur we wrześniu. Tymczasem eksperci prognozują, że w drugiej połowie roku ceny mają wystrzelić, co z pewnością odczują najstarsi Polacy.

Niska inflacja to małe szanse na II waloryzację

Druga (po marcowej) waloryzacja świadczeń z ZUS ma zostać wypłacona, gdy inflacja wyniesie ponad 5 proc. w pierwszym półroczu. Tak zapowiedział w expose premier Donald Tusk. W ten sposób seniorzy mają być zabezpieczeni przed wzrostem cen. Rząd właśnie przygotowuje przepisy, które zagwarantują drugą waloryzację we wrześniu. Tymczasem prognozy inflacji na I połowę roku wskazują, że emeryci nie mają co liczyć w tym roku na wrześniową podwyżkę. Według GUS, w samym marcu inflacja wyniosła tylko 2 proc.

UWAGA! Emeryci mogą nie dostać waloryzacji w marcu!

Drożyzna wystrzeli w II połowie roku

Ekonomista Marek Zuber prognozuje, że w kolejnych miesiącach inflacja będzie wyższa, ale nie zostaną spełnione warunki do ogłoszenia drugiej w tym roku waloryzacji. To bardzo zła wiadomość, bo w drugiej połowie roku wzrost cen przyspieszy np. za sprawą lipcowych podwyżek cen prądu. - Spodziewam się, że wskaźnik inflacji przebije w całym roku 2024 poziom 5 proc., więc bez podwyżki świadczeń na jesieni, seniorzy odczują wzrost cen w swoich budżetach – ostrzega Marek Zuber.

Podwyżka tylko przy dużych wzrostach cen

Okazuje się, że seniorzy w ogóle nie powinni przyzwyczajać się do drugiej waloryzacji. - Będzie ona uruchamiana tylko w rzadkich sytuacjach – wyjaśnia dr Tomasz Lasocki, ekspert ds. ubezpieczeń społecznych z Uniwersytetu Warszawskiego.

Pieniądze to nie wszystko Witold Orłowski
Sonda
Czy waloryzacja emerytur powinna być wyższa od wskaźnika inflacji?