Przypomnijmy, 30. Finał WOŚP zagrał dla okulistyki dziecięcej. W środę (30 marca), podczas uroczystej gali została ogłoszona oficjalna kwota, jaką udało się zebrać. Wstępnie szacowano, że jest to 136 282 325 złotych, jednak dziś okazało się, że jest to o wiele więcej, dokładnie: 224 376 706,35 złotych. "Nie chodzi o rekordy, chodzi o to, żeby pokazać, że jesteśmy. Jesteśmy obywatelami pięknego, serdecznego kraju, Zachowajmy tę serdeczność" - zaapelował Jerzy Owsiak. Podczas Uroczystej gali szef WOŚP zrobił podsumowanie 30 lat działalności Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wspominał pierwsze finały, kiedy internet dopiero "raczkował" i nikt nie spodziewał się tak ogromnej skali sukcesu. Mówił o wielkiej mobilizacji Polaków podczas epidemii COVID-19, a także o sytuacji w Ukrainie, w pomoc której fundacja WOŚP również się zaangażowała.
PRZECZYTAJ TEŻ: Grozili śmiercią bratu Adamowicza! "Być może ktoś jeszcze musi zostać zamordowany"
Oprócz pomocy w Polsce, WOŚP włączał się w pomoc humanitarną m.in. w takich miejscach jak Kosowo, Sri Lanka czy Ruanda.
Na przestrzeni 30 lat WOŚP zebrał ponad 1,7 miliarda złotych i do tej pory kupił ponad 67 300 urządzeń.
Jurek Owsiak poinformował również, że organizowany przez WOŚP festiwal Pol'and'Rock w tym roku odbędzie się w dniach 4-6 sierpnia w Czaplinku. Poznaliśmy też datę 31. Finału WOŚP: 29.01.2023 r.
Wyjątkowe akcje Fundacji WOŚP na przestrzeni 30 lat
- W 1997 r. roku przygotowaliśmy 156 transportów z pomocą w czasie wielkiej powodzi, jaka nawiedziła południową Polskę.
- W 1999 r. zorganizowaliśmy transport lekarstw dla uchodźców z Albanii.
- W 2005 r. zorganizowaliśmy pomoc dla poszkodowanych wskutek tsunami na Sri Lance – kupiliśmy sprzęt do pięciu szpitali na terenie całego kraju.
- W 2006 r. po katastrofie w hali wystawowej w Katowicach zakupiliśmy sprzęt dla 5 specjalistycznych jednostek ratownictwa Państwowej Straży Pożarnej.
- W 2010 r. w lipcu wyjątkowo ogłosiliśmy „mały finał” pod hasłem STOP POWODZIOM i za zebraną sumę 2 644 507,34 PLN zakupiliśmy sprzęt dla 564 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.
- W 2012 r. przekazaliśmy dla niewidomych dzieci 100 maszyn do pisania alfabetem Braille'a do ośrodka misyjnego prowadzonego przez Siostry Franciszkanki w miejscowości Kibeho w Rwandzie w Afryce.
- W 2013 r. po raz pierwszy zorganizowaliśmy konferencje Now! Go Online poświęconą wykorzystywaniu Internetu i nowych technologii przez organizacje pozarządowe w swoich działaniach. W 2014 roku zaprosiliśmy NGO na szkolenia oraz uruchomiliśmy serię kameralnych spotkań, na których staramy się łączyć NGO i świat Internetu inspirując ich do wspólnych projektów. Swoją premierę w 2014 roku miał także portal Dobra Strona Internetu (www.dobrastronainternetu.pl) na temat pozytywnych działań polskich organizacji pozarządowych w Internecie.
- W 2017 r. ponownie zakupiliśmy sprzęt dla OSP - tym razem były to urządzenia dla 178 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które zostały wskazane przez 13 centrów zarządzania kryzysowego, które koordynowały akcje ratownicze podczas nawałnic z 2017 roku.
- W 2019 r. wraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich – Adamem Bodnarem rozpoczęliśmy akcję Hejt mi nie gra, w czasie której wspólnie sprzeciwiliśmy się mowie nienawiści w Internecie.
- Na Akademii Sztuk Przepięknych Pol'and'Rock do tej pory gościliśmy aż trzech Noblistów - Olgę Tokarczuk, Lecha Wałęsę i Muhammada Yunusa.