Ranking zaufania polityków

i

Autor: ART SERVICE / SUPER EXPRESS(2), TOMASZ RADZIK/SUPER EXPRESS

Polityka

Którym politykom Polacy ufają najbardziej? CBOS opublikował wyniki

2023-11-29 21:16

CBOS opublikował wynik listopadowego sondażu sprawdzającego zaufanie Polaków do polityków. Pierwsze miejsce zajął nowy marszałek Sejmu, lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Drugie miejsce zajął prezydent RP Andrzej Duda, a trzecie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Hołownia, Duda i Kosiniak-Kamysz liderami zaufania wśród polityków

Wśród uwzględnionych w badaniu polityków, największy wynik zdobył marszałek Sejmu Szymon Hołownia, któremu ufa 52 proc. dorosłych Polaków. Tym samym zanotował wzrost o 12 punktów proc. względem sondażu za października przeprowadzonego tuż przed wyborami. 27 proc. badanych zadeklarowało wobec lidera Polski 2050 nieufność (przed wyborami takie deklaracje składało 35 proc. badanych).

Na drugim miejscu znalazł się Andrzej Duda, z zaufaniem na poziomie 51 proc. ankietowanych, co nie zmieniło się względem okresu przed wyborami parlamentarnymi. 38 proc. ankietowanych zadeklarowało nieufność do prezydenta (o 1 p.p. mniej niż przed wyborami).

Trzecie miejsce zajął z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz z 48 proc. ankietowanych deklarujących zaufanie (o 13 p.p. więcej niż przed wyborami). Spadł także poziom nieufności z 28 proc. przed wyborami do 21 proc.

Czwarte miejsce w rankingu zaufania CBOS zajął wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski. Prezydentowi Warszawy ufa 45 proc. badanych (wzrost o 3 p.p.) i 37 proc. deklaruje nieufność (spadek o 3 p.p.).

Donald Tusk i Morawiecki z tak samo dużym zaufaniem

Co ciekawe, na piątym miejscu ex aequo znaleźli się premier Mateusz Morawiecki i lider PO Donald Tusk, którym ufa po 40 proc. ankietowanych (w przypadku Tuska, wzrost o 7 p.p.). Morawieckiemu nie ufa jednak 51 proc. badanych (wzrost o 2 p.p.), a Tuskowi 46 proc. (spadek o 6 p.p.).

Pozostali politycy w rankingu zaufania CBOS:

 • Mariusz Błaszczak, ufa: 35 proc. nie ufa: 40 proc.
 • Elżbieta Witek, ufa: 33 proc.nie ufa: 37 proc.
 • Jarosław Kaczyński, ufa: 33 proc.nie ufa: 56 proc. 
 • Zbigniew Ziobro, ufa: 32 proc.nie ufa: 55 proc.
 • Włodzimierz Czarzasty, ufa: 31 proc.nie ufa: 30 proc.
 • Tomasz Grodzki, ufa: 28 proc.nie ufa: 31 proc.
 • Przemysław Czarnek, ufa: 25 proc.nie ufa: 52 proc.
 • Jacek Sasin, ufa: 24 proc.nie ufa: 47 proc.
 • Mariusz Kamiński, ufa: 22 proc.nie ufa: 35 proc.
 • Sławomir Mentzen, ufa: 18 proc.nie ufa: 37 proc.
 • Robert Telus, ufa: 18 proc.nie ufa: 21 proc.

Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 3 do 16 listopada 2023 r. na próbie liczącej 1072 osoby (w tym: 59,9 proc. metodą CAPI, 24,2 proc. – CATI i 16,0 proc. – CAWI). 

Express Biedrzyckiej - Włodzimierz CIMOSZEWICZ

Quiz. Pamiętasz te piosenki wyborcze? Komplet punktów dla fanów muzyki

Pytanie 1 z 8
Zacznimy od czego prostego. Piosenka zespołu TOP-ONE "Ole Olek" zaczyna się od słów: