Pałac Prezydencki

i

Autor: Pixabay Pałac Prezydencki

Wybory prezydenckie 2025

Kto będzie następcą Andrzeja Dudy? Wyborcy PiS mają zdecydowanego faworyta

2023-05-21 17:54

W 2025 roku będziemy wybierać prezydenta. Andrzej Duda skończy drugą kadencję i nie będzie mógł startować. PiS musi więc szukać kandydata na najważniejszy urząd w państwie. Czy będzie to byłą premier Beata Szydło? Według sondażu dla Wirtualnej Polski, faworytem jest inny znany polityk.

Wybory prezydenckie 2023 - kto kandydatem PiS?

Pracownia United Surveys przeprowadziła sondaż na zlecenie Wirtualnej Polski, w którym zapytano Polaków o wybory prezydenckie w 2025 roku. Pytanie sondażowe brzmiało: "Kto Pana/Pani zdaniem byłby najlepszym kandydatem/-tką na prezydenta obozu Zjednoczonej Prawicy w 2025 r.?". Okazało się, że zdecydowanym liderem jest premier Mateusz Morawiecki. Jako potencjalnego kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta widzi go 21,4 proc. respondentów. Na drugim miejscu znalazła się europosłanka i była premier Beata Szydło. W roli kandydatki na prezydenta widzi ją 8,9 proc. badanych. Trzecia jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, którą wskazało 5 proc. badanych. Poza podium znalazł się szef partii Jarosław Kaczyński. Byłby najlepszym kandydatem PiS według 4,6 proc. ankietowanych.

W badaniu zapytano również o szanse ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka (3,8 proc.), ministra sprawiedliwości oraz lidera Suwerennej Polski Zbigniewa Ziobry (2,1 proc.) oraz europosła i byłego ministra Joachima Brudzińskiego (0,8 proc.).

Najwięcej osób było w grupie, która nie wiedziała, kogo wskazać. Odpowiedź "nie wiem" lub "trudno powiedzieć" wybrało 53,4 proc. ankietowanych.

Najlepszy kandydat według zwolenników PiS

Spośród zwolenników rządu 41 proc. badanych wybrało premiera Morawieckiego. 19 proc. pytanych wyborców PiS widzi w roli kandydatki na prezydenta Beatę Szydło. 10 proc. zwolenników Zjednoczonej Prawicy twierdzi, że najlepszą kandydatką byłaby Elżbieta Witek. 7 proc. wytypowało do roli kandydata Jarosława Kaczyńskiego. Po 2 proc. szans mają Mariusz Błaszczak i Joachim Brudziński. Najmniej wyborów PiS wskazało Zbigniewa Ziobrę. To jedynie 1 proc. Jedynie 18 proc. wyborów PiS nie wiedziało, kogo wskazać.

Sonda
Kogo wolisz: Mateusza Morawieckiego czy Donalda Tuska?
Express Biedrzyckiej - prof. Sławomir SOWIŃSKI