Kto będzie marszałkiem- seniorem nowego Sejmu?
Jak podaje wp.pl – nie ma jeszcze ostatecznej decyzji. Prezydent Duda przygląda się najstarszym posłom nowej kadencji - mówi portalowi osoba z otoczenia Pałacu Prezydenckiego. Pod uwagę brani są wszyscy najstarsi posłowie, również z opozycji. Podobno, zarówno były szef MON 75-letni Antoni Macierewicz, jak i 74-letni prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz 74-letni były wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, mają nie zostać wskazani do prowadzenia pierwszych obrad nowego Sejmu.
Cztery lata temu pierwsze posiedzenie Sejmu prowadził Antoni Macierewicz. I jak ujawniła Wirtualna Polska, choć Andrzej Duda nie był zwolennikiem tej kandydatury, o powołanie go prosił prezes Jarosław Kaczyński. Tym razem prezydent chce sam dokonać wyboru.
Marszałek - senior z opozycji?
Wśród kolejnych, najstarszych posłów i posłanek w PiS są m.in. Leonard Krasulski (72 lata) i Bożena Borys-Szopa (69 lat), która w 2008 roku pełniła funkcję doradcy prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego. Rok później została powołana na stanowisko podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta. W tym samym czasie w Pałacu Prezydenckim pracował Andrzej Duda, również jako podsekretarz stanu. Z kolei Leonard Krasulski, należący do najbliższych współpracowników prezesa Kaczyńskiego, był żołnierzem Ludowego Wojska Polskiego. W szeregach opozycji wśród najstarszych posłów są m.in. Bogusław Wołoszański z Koalicji Obywatelskiej (73 lata) i Czesław Siekierski z PSL (71 lat).
Ważna rola marszałka -seniora
Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji odbędzie się 13 listopada. Zgodnie z przepisami, poprowadzi je marszałek-senior, zwyczajowo wybierany spośród najstarszych posłów. Marszałek-senior to tymczasowa funkcja, ale kluczowa podczas pierwszych posiedzeń nowo wybranego Sejmu. Na pierwszym posiedzeniu Sejmu, prowadzonym przez marszałka-seniora, posłowie najpierw składają ślubowanie, a następnie wybierają nowego marszałka Sejmu.