Donald Tusk

i

Autor: East News

Kryzys polsko-izraelski. STANOWCZA reakcja Tuska spotkała się z DUŻĄ krytyką

2018-02-01 12:43

Nowelizacja ustawy o IPN, która zakłada kary m.in za słowa typu "polskie obozy śmierci" wzbudziła ogromne kontrowersje w Polsce i na świecie. Z jej powodu rozpoczął się konflikt z Izraelem, który zarzuca Polsce, że chce negować holokaust. Co więcej, do sprawy włączyli się już kongresmeni z USA oraz tamtejszy Departament Stanu. W czwartkowe przedpołudnie głos w tej sprawie postanowił zabrać Donald Tusk, który mocnym wpisem uderzył w autorów nowelizacji.

Przypomnijmy: w piątek Sejm przyjął nowelizację, która wprowadza m.in. karę grzywny lub karę do 3 lat więzienia za słowa typu "polskie obozy śmierci" Za przyjęciem nowelizacji było 279 posłów, 5 było przeciw, 130 wstrzymało się od głosu. W środę senackie komisje poparły nowelizację ustawy o IPN bez poprawek, a po nich swoją aprobatę wyraził Senat. Za zmianami głosowało 57 senatorów, 23 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. Teraz dokument trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, który zdecyduje czy go podpisać. O użycie weta apelują zarówno władze izraelskie jak i amerykańskie.

Tymczasem głos w tej dyskusji postanowił zabrać przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk. Napisał on na swoim Twitterze, odnosząc się do informacji o tym, jak często sformułowanie "polskie obozy śmierci" było używane w ostatnich dniach: - Kto rozpowszechnia kłamliwe sformułowanie o „polskich obozach”, szkodzi dobremu imieniu i interesom Polski. Autorzy ustawy wypromowali to podłe oszczerstwo na cały świat, skutecznie jak nikt dotąd. A więc, zgodnie z ustawą...

 

 

Przemyślenia byłego premiera nie zdobyły serca publicystów: Rafała Ziemkiewicza i Marcina Makowskiego:

 

 

 

Wpis Tuska w większości spotkał się również ze sporą  krytyką internautów, taką jak np.:

 

 

 

 

 

Zobacz także: Olszewski: Rozumiem opór Polaków ale nie eskalujmy tego