Maseczka

i

Autor: pixabay.com Nie nosisz maseczki? Już się od tego nie wykręcisz! Będzie zapis w ustawie

Koronawirus. Czy w restauracji i u fryzjera trzeba mieć maseczkę? WYJAŚNIAMY! [PORADNIK]

2020-05-18 6:05

Na ten moment czekali przedsiębiorcy w całej Polsce! Już od dziś w życie wchodzi trzeci etap odmrażania gospodarki! To oznacza, że znów możemy ostrzyc się u fryzjera, czy pójść do restauracji. Oczywiście zachowując odpowiedni reżim sanitarny. Nowe zasady dotyczą również między innymi sportu, oraz kościołów Co dokładnie teraz wolno, a co jest nadal zabronione? „Super Express” wyjaśnia!

- Nie mogliśmy się doczekać dnia, w którym wrócimy wreszcie do pracy. Strat spowodowanych koronawirusem nie odrobimy przez bardzo długi czas. Najważniejsze, że wreszcie będziemy mogli pracować. Klienci dzwonią i dopytują o szczegóły. Gwarantuję, że u nas będą bezpieczni. Będziemy przestrzegać wszystkich zaleceń i nowych zasad bezpieczeństwa - mówi nam pani Sandra Kuduk (34 l.) z salonu kosmetycznego w Sopocie. Ona, tak jak tysiące innych fryzjerów, czy restauratorów od dziś może odetchnąć z ulgą. A my wyjaśniamy czytelnikom, co właściwie od dziś wolno.

ZOBACZ TEŻ: Koronawirus w Polsce: Jak umówić się do fryzjera [PORADNIK]

U fryzjera i kosmetyczki

Zarówno klienci, jak i obsługa będą musieli nosić maseczki, lub przyłbice, oraz rękawiczki. Nie będą funkcjonowały poczekalnie – w środku mają przebywać tylko obsługiwani klienci. Ponadto przyjmowanie klientów jest możliwe tylko po wcześniejszym umówieniu wizyty. Co z zabiegami takimi, jak strzyżenie brody, czy oczyszczanie twarzy? Wówczas osłona z twarzy będzie mogła zostać zdjęta. Zalecane jest używanie jednorazowych narzędzi pracy.


W restauracji

Obowiązywać będą limity osób w lokalu (na jedną osobę mają przypadać co najmniej cztery metry kwadratowe). Odległość między stolikami ma wynosić 2 m, lub metr, jeśli stoliki oddzieli przegroda. Obsługa, oraz kucharze muszą mieć na twarzy maseczki, natomiast goście będą mogli je zdjąć przy stolikach. Przed wejściem do restauracji każdy klient będzie musiał zdezynfekować ręce. Co ważne, przy jednym stoliku mogą siedzieć tylko domownicy, lub rodzina! Miejsca będzie można zajmować zarówno w środku, jak i w ogródkach.


Sport

Znów można trenować na stadionach, kortach tenisowych, czy centralnych ośrodkach sportowych. Otwierają się też obiekty paintballowe, oraz pola golfowe (z limitami osobowymi). Organizowane będą mogły być mecze piłki nożnej i żużla. Mecze będą się odbywać bez udziału publiczności. Co ważne, siłownie i kluby fitness pozostają zamknięte!


W autobusie i tramwaju
Zwiększone zostaną limity osób, przebywających w środkach komunikacji publicznej. W zależności od typu autobusu, czy tramwaju, na pokładzie będzie mogło przebywać tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących lub tyle, ile wynosi 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna). W środkach transportu publicznego nadal trzeba nosić maseczki!


Na mszy

W kościołach będzie mogła przebywać większa liczba wiernych. W trakcie mszy na jednego uczestnika nabożeństwa ma przebywać 10 metrów kwadratowych. Jednak w przypadku mniejszych świątyni, o powierzchni mniejszej niż 50 metrów kwadratowych, w kościele będzie mogło przebywać nie więcej niż 5 wiernych. Nie zmieniają się zasady dotyczące pogrzebów. W tych ceremoniach nadal będzie mogło brać udział nie więcej niż 50 osób.


Sztuka i rozrywka

Będą mogły działać kina plenerowe (czyli na wolnym powietrzu), oraz galerie sztuki. Zamknięte z kolei pozostają tradycyjne kina i teatry. Dzieci nadal nie będą mogły bawić się na placach zabaw, oraz parkach rozrywki.


W szkole
Przywrócone zostają zajęcia praktyczne w szkołach policealnych oraz prowadzenie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Otwarte będą schroniska młodzieżowe i świetlice środowiskowe. Funkcjonowanie szkół nadal pozostaje ograniczone, jednak od 25 maja w klasach jeden-trzy będzie możliwe prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych.


Na ulicy
Dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wyjść z domu bez opieki osoby dorosłej. Utrzymany zostaje nakaz osłanianie oczu i nosa.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Super Raport 15 V (goście: Dworczyk, Dziambor)
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE